چرا فرزندان ما هر چه بزرگ تر می شوند ، بیشتر از کتاب فاصله می گیرند ؟ 22 , , 2019 , April

چرا فرزندان ما هر چه بزرگ تر می شوند ، بیشتر از کتاب فاصله می گیرند ؟

سه‌شنبه، 19 ارديبهشت 1396 9:18

 

یکی از مهمترین راه های برقراری ارتباط با بچه ها در دوره ی خردسالی برای رشد و تربیت هر چه بهتر آن ها قصه گویی و خواندن کتاب برای آن هاست .

وقتی به بچه های خردسال پیشنهاد می کنیم تا ما را در خواندن یک کتاب داستان و دیدن تصاویر آن همراهی کنند ، خوش حال شده و با اشتیاق فراوان از این موضوع استقبال می کنند .

بسیاری از بچه ها در دوره ی قبل از دبستان کتاب داستان های محبوبی دارند که بارها و بارها از والدینشان تقاضا کرده اند آن ها را برایشان بخوانند و آن قدر با دقت به متن داستان گوش داده اند که آن را با جزئیات کامل به حافظه سپرده اند .

در سنین پایین تر که هنوز حرف زدن را هم به طور کامل یاد نگرفته اند با اشتیاق فراوان به تفسیر کودکانه ی تصاویر جذاب کتاب ها می پردازند .

با این توصیف و دیدن این همه اشتیاق کودکان نسبت به کتاب و شنیدن داستان انتظار می رود کودکان ما بعد از یادگیری خواندن و نوشتن وقت زیادی را برای خواندن کتاب های غیر درسی مناسب  خودشان صرف کنند و روز به روز به کتاب و مطالعه اشتیاق بیشتری نشان دهند .

اما شواهد حاکی از آن است که به مرور در طول دوره ی دبستان کودکان ما از کتاب داستان هایشان  فاصله گرفته و تنها مطالعه ی آن ها به خواندن کتب درسی و انجام تکالیف مدرسه محدود می شود .

ریشه ی این اتفاق ناخوشایند را می توان در دیدگاه ما والدین جست و جو کرد .

                                                     علاقه به مطالعه
تا وقتی که فرزندمان خواندن را نیاموخته است این وظیفه را در خود احساس می کنیم که خودمان باید برای او کتاب بخوانیم و او را به مطالعه علاقمند سازیم اما انگاربا پایان یافتن کلاس اول و با اتمام آموزش خواندن و نوشتن این احساس مسئولیت هم به پایان می رسد .

در ابتدا که بچه ها شروع به یادگیری خواندن می کنند ، به خواندن متن های جدید علاقه نشان می دهند ولی از آن جا که خواندن کلمات و متن های جدید برایشان سخت و زمان بر است ، لذت درک متن و فهمیدن آن برایشان کم می شود . در واقع وقتی می خواهند یک کتاب جدید را بخوانند به جای فهمیدن ماجرای داستان و لذت بردن از آن باید بیشتر وقت و انرژی خود را صرف خواندن کلمات جدیدی که در متن کتاب نوشته شده است ، نمایند .

در چنین شرایطی وقتی ما فرزندمان را با کتاب هایش رها کرده و می خواهیم او را در این مورد به استقلال برسانیم ، هر بار که او کتاب جدیدی در دست می گیرد لذت دانستن ماجرای آن کتاب در پس سختی های ناشی از خواندن کلمات جدید و کند خوانی او گم می شود .

این اتفاق سبب می شود که کودک به مرور ازخواندن کتاب دلسرد شده و درست زمانی که مهارت روانخوانی را به صورت نسبی به دست می آورد ، انگیزه ی خود را برای کتاب خواندن از دست می دهد و کم کم با بخشیدن عطای لذت بردن از یک کتاب شیرین به لقای خواندن آن ، به جمع سایرافراد کتاب نخوان ما جامعه می پیوندد .


بازدید : 667تاریخ انتشار : 1396/02/19

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان