کودکان را با آن چه می دانند محک نزنید 27 , , 2019 , March

کودکان را با آن چه می دانند محک نزنید

دوشنبه، 18 ارديبهشت 1396 19:18

دانش امروزه عبارتست از آنچه یک نفر دریافت می کند ؛ بنابراین دانش انباشت اطلاعات در ذهن نیست بلکه طرح ریزی دوباره آن ها درون ساختارهای نظری تازه است . کارپلاس فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا می گوید :" اهمیت این نوع اندیشیدن به قدری مهم است که باید آن را به بچه ها یاد داد از زمانیکه آنها بسیار کم سن وو سال هستند و قبل از آنکه این باور مخرب در آنها شکل گیرد که  دانش تغییر ناپذیر است . "

یک پژوهش به تازگی در بررسی های خود درباره اینکه معلمان و دانش آموزان در کلاس های درس خود چگونه وقت خود را سپری می کنند ، نشان داده است که حتی در کلاس های درسی که از دید ناظران خوب ارزیابی شده اند ، قسمت عمده وقت کلاس صرف فعالیت های همیشگی و معمول " کنترل کلاس " می شود و زمانی که برای یادگیری سازنده اختصاص می یابد ، فوق العاده کم است .

جرومی برونر ، معتقد است : مهم نیست چه چیزی یاد گرفته می شود ، مهم این است که با آنچه یاد گرفته می شود ، چه می توان کرد ؟ برای یادگیری فعال باید دانش آموزان را تشویق کرد تا به آنسوی دیوار یادگیری که تفکر است ، جهش کنند .باید پذیرفت که کسب دانش یک فعالیت منفعل است که به تنهایی بی فایده است .

به جای اینکه به دانش آموزان بیاموزیم چگونه به سوال ها جواب دهند ، بهتر است به آنها بیاموزیم چگونه سوال کنند .

به جای اینکه از آموخته های آنها آزمون بگیریم ، بهتر است از این زاویه آنها را ارزیابی کنیم که آنها از آنچه آموخته اند ، چه می توانند تولید کنند ؟

یکی از مهم ترین اهداف یاد گیری باید این باشد که آنها را از یادگیری بعدی بی نیاز و رها کند.ممکن است این حرف عجیب به نظر برسد ولی این طور نیست ؛ هدف از یاد گیری باید این باشد که تا جای ممکن ما را از آنچه آموخته ایم عبور داده و به مرحله دیگری برساند.

یادگیری صحیح درواقع ، پرش از یک مانع است که در سوی دیگر آن تفکر نهفته است.

به اعتقاد ویلیام جیمز ، فیلسوف و روانشناس امریکایی (1910_1842) یادگیری عام یعنی همان یادگیری که کمک می کند یادگیرنده از سد یادگیری بگذرد و وارد پروسه فکر کردن شود ، دو ویژگی جالب دارد : سازماندهی و به کار گیری ماهرانه.

اگر قرار باشد از یادگیری گذشته خود بهره ببریم باید آنرا به طریقی سازماندهی کنیم که دیگر به شرایط خاص یادگیری وابسته نباشد .مثالی از تاریخ علم : برای گالیله بسیار راحت بود کتاب راهنمایی تدوین کند که در آن فاصله ای که هر جسم در سقوط آزادش در واحد زمان طی می کند ، به شکل جدول ارئه شود ؛ و در این صورت ، بچه های مدرسه تا قرن ها بعد برای به خاطر سپردن این جداول گالیله ای شکنجه می شدند. اما آنچه گالیله انجام داد سازماندهی این اطلاعات در قالب یک فرمول مختصرy=1/2gt2  بود به شکلی که علاوه بر خلاصه شدن همه آن کتاب های راهنمای احتمالی ، اطلاعات موجود در آنها به گونه ای خلاصه شد که امکان به کار گیری ماهرانه آنها نیز فراهم آمد . اینک نه تنها از فواصل سقوط اجسام آگاهیم بلکه دانشی داریم که با استفاده از آن می توانیم فاصله اجسام را در هر جایی که سقوط می کنند و در هر نیروی جاذبه ای غیر از زمین نیز به دست آوریم.

یکی از نکات مهم درباره مغز انسان ، گنجایش محدود آن است . مدت هاست که به این نتیجه رسیده اند که مغز انسان در یک زمان خاص فقط هفت مقوله اطلاعاتی مجزا را می تواند در خود نگه دارد . به دلیل همین محدودیت نمی توان انبوه زیادی از اطلاعات را به کار گرفت بلکه باید آنها را فشرده و رمز گذاری  کرد .

پاداش یاد گیری این نیست که موجبات خرسندی معلمان یا والدین را فراهم آورد بلکه بزرگترین جایزه و ارزشمندی یادگیری در این است که به ما بیاموزد از آنچه یاد گرفته ایم چه بهره ای ببریم و به ما یاد دهد از مرحله یادگیری به مرحله فکر کردن برسیم.

موانع موجود در عبور از مرحله یادگیری و رسیدن به مرحله تفکر در مدارس سبک سنتی :

1_ پویا نبودن فرایند کسب دانش

در این کلاس های درس آموزش ، حالتی منفعل دارد و تاکید بر کسب و ذخیره اطلاعات است ، به همان شکلی که ارائه می شود در حالیکه در آموزش جدید ، رسیدن به نا شناخته ها و طرح سوال هنر است.

2_برنامه درسی پراکنده و نامنسجم

در این نوع آموزش مطالب نا منسجم و بریده بریده منتقل و همانگونه از یادگیرنده خواسته می شوند ، بین مباحث مختلف درسی دیوار بلندی کشیده شده است و  دروس مختلف در ساعات خاص و بدون ارتباط با یکدیگر آموخته می شوند .

هدف از یادگیری باید کسب حقایق در رشته ای از ارتباط باشد که امکان استفاده خلاقانه از این حقایق فراهم باشد . هر چه حقایق مجزا و پراکنده تر باشند یافتن ارتباط بین آنها و کاربردی کردن آنها دشوار تر است.

3_کمبود یا نبود اشتیاق

آموزش سنتی هیچ شوق و انگیزه ای برای یادگیری در یادگیرنده به وجود نمی آورد . دانش آموز مطالبی را می آموزد و در کلاس تحویل می دهد ،بی آنکه بتواند درباره آنچه خوانده است ، بحثی پیش بکشد یا سوالی مطرح کند ."خود بیانگری "در این نوع آموزش غایب است و هدف ،تنها پس دادن تکلیف مقرر شده است .

4_عدم تسلط بر شیوه های آموزش و موضوعات درسی

 همه ما بزرگسالان خود در شیوه هایی آموزش دیده ایم  بسیار سنتی . اکثر ما خودمان هم هنوز سد یادگیری را پشت سر نگذارده ایم ، درس خوانده ایم ...مدرسه و دانشگاه رفته ایم ...مدارک تحصیلی را در دست داریم و شاید حتی در آن حیطه کار کرده ایم ، اما  ...  از سد یادگیری که ما را به تفکر و اندیشه در آن حیطه می بردد نگذشته ایم. ما نیز یادگیرنده هایی منفعل بوده ایم در کلاس هایی منفعل و سنتی ، اکثر ما در حیطه های تحصیلی و کاری خود منتقل کننده ایم نه مبتکر و ایده پردازز ، نه صاحب سبک و ایده های نو و تلاشی هم برای ایجاد تغییر و رفع این مشکل در خود نمی کنیم پس چگونه می خواهیم کودکانی پرورش دهیم متفاوت از دیدگاه خود ؟

5_آزمون سنتی سدی در آموزش و یاد گیری

بر اساس جمله ای که بارها و بارها تکرار کردیم :"مهم ترین مسئله در آموزش عبور از مانع یادگیری و رسیدن به تفکر است " مهم نیست چه یاد می گیریم ، مهم این است با آنچه یاد می گیریم چه می کنیم؟ پس بیایید دانش آموزان را فقط با آنچه می دانند محک نزنیم ؛ یعنی با امتحان گرفتن های پی در پی و سوال و جواب های کلیشه ای و بی حاصل که فلسفه این نوع سیستم فقط آموزش و یاد گیری است.

برعکس بیایید سنجش خود بر دانش آموزان و عملکرد خود را بر این پایه بنا کنیم که آنها با آنچه می دانند چه می کنند و چه اندازه در رسیدن به تفکر  و پرش از مانع یاد گیری موفق اند . ببینیم تا چه اندازه در آنها سوال ایجاد می شود و تا چه اندازه در پی یافتن جواب برای آن سوال ها بر می آیند .

برگرفته از مقدمه " داستانهایی برای تفکر" نوشته رابرت فیشر

ترجمه  سید جلیل شاهری

 

بازدید : 1718تاریخ انتشار : 1396/02/18

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان