نتایج پژوهش دانشگاه آریزونا درباره تاثیر کتاب های صوتی بر روانخوانی کودکان 22 , , 2019 , April

نتایج پژوهش دانشگاه آریزونا درباره تاثیر کتاب های صوتی بر روانخوانی کودکان

دوشنبه، 18 ارديبهشت 1396 19:48

در سال 2013 میلادی دانشگاه آریزونا مقاله ای منتشر کرد مبنی بر این که فقط 16 درصد دانش آموزان انگلیسی زبان در روانخوانی مهارت دارند . در این مقاله ذکر شده بود که دانش آموزان پایه هشتم در ریاضیات و روانخوانی بسیار ضعیف هستند . اتفاق عجیب آنجاست که دانش آموزان پایه چهارم در رقابت های بین المللی امتیازات خوبی را در این حوزه به دست می آوردند. در این فاصله چهار ساله چه اتفاقی افتاده است؟

شاید با تغییر شیوه آموزشی ، در مدارس است که اکنون در پایه چهارم دانش آموزان به جای این که یاد بگیرند بخوانند،باید بخوانند تا یاد بگیرند !

پس در پایان پایه سوم این ضرورت حس می شود که دانش آموزان باید در روانخوانی به مهارت کافیدست یافته باشند .ابزاری بسیار مناسب که والدین برای کمک به پیشرفت مهارت خواندن فرزندان خود ، می توانند از آن بهره ببرند ،کتاب های صوتی هستند .

پیش از این در برخی جوامع دنیا باوری اشتباه در میان والدین و معلمین شکل گرفته بود که کتاب های صوتی به شیوه ای از تقلب برای دانش آموزان تبدیل شده اند تا بچه ها به جای اینکه سعی کنند تا خودشان متون کتاب ها را بخوانند ، توسط فایل های صوتی آن را می شنوند . آن ها این طور تصور می کردند که کتاب های صوتی مختص دانش آموزان ضعیف و تنبل هستند . اما امروزه تحقیقات ثابت کرده اند که کودکانی که به کتاب های صوتی گوش فرا داده اند در جنبه های بسیاری موفق تر از هم نوعان خود هستند.

                                                                                                  کتاب صوتی کودک

عواملی که برای این اتفاق می تواان برشمرد : 

* شنیدن صدای کلمات و رمز گشایی مغز از آن چه که می شنود ؛ چشم های کودک کلمه را می بیند و مغز او اصوات را به یاد می آورند . هنگامی که کودک برای دومین باربا آن کلمه مواجه شود ، آن را به راحتی می خواند .

*کودکی که از کتاب های صوتی بهره برده است ، نحوه صحیح تلفظ لغات ، آهنگ جمله ، تکیه صداها و طرزقرائت جمله را فرا می گیرد . گوش چنین کودکانی به نحوی پرورش یافته است که در حین خواندن او می تواند سریعاً به سراغ کلمه برود و آن را ببیند . با این روش است که او می تواند در بلندخوانی برای سایرین نیز مهارت ویژه ای پیدا کند .

*همان گونه که می دانید بسیاری از متون گذشته برای نسل حاضر قابل خواندن و فهم نیستند . بسیاری از والدین معتقد به این تفکر اشتباه هستند:«منتظر باشیم تا کودک بزرگ شود تا خود مطالعه متون گذشته را در صورت علاقمندی اش ، آغاز کند.» درحاالی که باید بدانیم که کودکان باید بیاموزند تا بتوانند متنی را که با ادبیاتی خوب اما ثقیل نوشته شده است را درک کنند ، یعنی قبل از این که مغز آن ها به راحت خواندن عادت کند . امروزه کتاب های زیادی که تخیل و تفکرآن ها را تقویت می کنند وجود دارند،اما متونی بسیار ساده دارند که به راحتی درک می شوند اما ذهن کودک را به چالش نمی کشند . اکنون زمانی است که ما باید کتاب های دشوارتر را به آن ها عرضه کنیم تا ذهن آن ها را از ابتدا به چالش بکشیم و از آن جا که شاید خواندن لغات و نحوه قرائت و تلفظ کلمات این متون دشوار باشد ، یک کتاب صوتی می تواند به راحتی ذهن کودک را به سمت فهم مطالب آن هدایت کند.

بازدید : 695تاریخ انتشار : 1396/02/18

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان