تاثیر کتاب های صوتی و گویا بر یادگیری وآموزش کودکان اوتیسم 27 , , 2019 , March

تاثیر کتاب های صوتی و گویا بر یادگیری وآموزش کودکان اوتیسم

دوشنبه، 18 ارديبهشت 1396 19:45

 

تکنولوژی کمک رسان یا  به اختصار(AT) شامل هر گونه نرم افزار ، ابزارها یا وسایلی است که ناتوانی های یادگیری کودکان خاص را جبران کرده و به کمک این افراد می آید .
این محصولات برای کمک به افرادی با ناتوانی های خاص طراحی شده اند . برای مثال افرادی که دچار مشکل بینایی هستند از نرم افزار صفحه خوان ، برای خواندن متون نوشتاری کمک می گیرند و یا افرادی با ناتوانی های جسمی دردست یا انگشتان ، به جای استفاده از صفحه کلید می توانند از یک پدال و یا از رابط دهانی و کلید استفاده کنند .
کتاب های صوتی نیز جزء ابزارهای AT یا همان تکنولوژی کمک رسان هستند . ثابت شده است که کتاب های صوتی یک ابزار بسیار قوی برای تسهیل یادگیری در کودکان با اختلال یادگیری به ویژه اختلال خواندن هستند .
کتاب های گویا نه تنها به یادگیری آنها کمک می کند بلکه مهارت خواندن بچه ها را نیز ارتقاء می بخشد . تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که با دیدن و خواندن کتاب های چاپی مشکل دارند ، هنگام استفاده از کتاب های صوتی ، قدرت یادگیری آنها بهبود می یابد .
همچنین کتاب های صوتی سبب تحریک قشر شنیداری مغز شده و این امر سبب خلق تصاویر از میان لغات می شود . در نتیجه وقتی که کودک به کتاب صوتی گوش می کند ،بهتر می تواند بین کلمات و تصاویر پیوند برقرار کند ، این مسئله سبب می شود که او کلمات را بهتر درک کند و به یاد بیاورد .
در کودکان مبتلا به اوتیسم نیز کتاب های صوتی بسیار کمک کننده هستند .این نوع کودکان به مرور از جهان پیرامون خود فاصله می گیرند ، آن ها در دریافت اطلاعات حسی دچار اختلال می شوند . 
به نظر می رسد آن ها توانایی شنیدن خود را کنار می گذارند .


                                                                                                     


این بچه ها حساسیت شدیدی به صدا نشان می دهند ، به این خاطر که شنیدن بعضی از فرکانس ها برای آن ها واقعا دردناک است .
دکتر توماتیس پیشگام در صداتراپی معتقد است که این کودکان برای رهایی از صداهای دردناک سعی می کنند تا حد ممکن از شنیدن صدا امتناع کنند و مکانیسم شنیدن را تعطیل کنند . از نظر فیزیولوژیکی این فرآیند سبب تنبلی و از کار افتادن ماهیچه های گوش میانی می شود .
دکتر توماتیس دستگاهی به نام گوش الکترونیکی طراحی کرده است که قابلیت فیلتر کردن صداهای متفاوت را دارد . صدا تراپی با استفاده از گوش الکترونیک یک برنامه خانگی است که کودک می تواند در حین انجام سایر فعالیت ها ی روزانه از طریق هدفون به موزیک ها ، اشعار و داستان های مشخصی که از نظر فرکانس صدا و توناژ کنترل شده هستند ، برای تحریک سیستم شنوایی کودک به کار می رود .
علاوه بر آن ، این داستان ها دارای ارزش آموزشی نیز هستند . کتاب های صوتی کودکانه از تکنولوژی های کمک رسانی هستند که در این زمینه کاربردهای حائز اهمیتی دارند . 
نوسانات صوتی تولید شده به تدریج باعث تمرین ماهیچه های گوش شده و سبب می شود تا به تدریج به نوسانات صوتی با فرکانس های متفاوت نیز پاسخ دهد و این امر سبب می شود تا کودک شروع به پاسخ دادن به آنچه که قبلا نمی توانست بکند . 
 
 
 
 

بازدید : 1702تاریخ انتشار : 1396/02/18

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان