همه ما از فواید کتابخوانی برای کودکان مطلعیم و امروزه بسیاری از والدین می دانند که این کار بایستی از سنین بسیار پایین آغاز گردد . تحقیقات نشان می دهد کتابخوانی به پیشرفت زبانی کودکان کمک کرده و شناخت کلمات توسط آن ها را بالا می برد و همچنین ایجاد کننده یک ارتباط مثبت بین والدین و کودکان است . اگر کتاب خواندن برای کودک قبل از خواب او اتفاق بیفتد می تواند یک پایان روز فوق العاده و یک خواب راحت و آرام را برای کودک به ارمغان آورد و از همه مهم تر اینکه جرقه های یادگیری برای سالهای بعدی زندگی کودک زده می شود . اما در مورد کودکانی که هنوز متولد نشده اند چطور ؟

امروزه کتاب های صوتی و گویا ابزارهایی مفید برای آموزش به حساب می آیند ، این کتابها همچنین ابزارهایی مفید و موثر برای کودکان اوتیسم به حساب می آیند .

شواهد حاکی از آن است که کتابهای صوتی تاثیرات مثبتی بر روانخوانی کودکان دارند ، تاثیرات مثبت این محصولات بر درک مطلب کودکان نیز اثبات گردیده است ، این مقاله به نتایج پژوهش های دانشگاه آریزونا در این باره بر می گردد و در مجله همین دانشگاه به چاپ رسیده است .

تحقیقات و مطالعات انجام شده برای مشاهده تاثیر کتابهای صوتی و گویا بر روی کودکان ، نشان می دهند که استفاده از این کتابها تاثیرات مثبت قابل توجهی بر افزایش یادگیری و نیز بالا رفتن درک مطلب کودکان دارد .

آموزش زبان چهار رکن اصلی دارد ؛ گوش دادن ، صحبت کردن ، خواندن و نوشتن …کتاب های صوتی یا همان کتابهای گویا می توانند تاثیرات به سزایی در رشد این عوامل و تقویت مهارت های زبانی و کلامی در کودکان داشته باشند .

دیدگاه سنتی آموزش بر یادگیری دانش استوار است در حالیکه در تئوری های جدید آموزشی خلق دانش ارزشمند تلقی می شود نه حفظ ، یادگیری و انتقال دانش گذشتگان . برای پرورش افرادی که بتوانند به آفرینش و خلق دانش جدید دست بزنند ، نمی توان از مسیر های کهنه و منسوخ شده عبور کرد و توقع پروراندن افراد خلاق و آفریننده را داشت .

به دلیل تازگی نسبی و گسترش سریع موضوع کتاب های صوتی ، به تازگی تحقیقات متعددی برای مقایسه این محصولات با کتاب های معمول کاغذی صورت می گیرد تا تفاوت های این محصول و مزایای احتمالی برشمرده شده برای استفاده از آن ها مورد بررسی دقیق تری قرار گیرد . نکات زیر مواردی هستند که انجمن ناشران کتاب های صوتی در ایالات متحده آمریکا به عنوان حاصل مطالعات و تحقیقات خود در این زمینه منتشر نموده است .

تقریبا همه کودکان قبل از ورود به مدرسه علاقه زیادی به کتاب داستان هایشان دارند . آن ها را با اشتیاق ورق می زنند و برای تصاویر آن ها داستان پردازی می کنند و بارها از بزرگسالان می خواهند که آن ها را برایشان بخوانند . اما به مرور این اشتیاق کاهش می یابد تا جایی که در اواسط دوره دبستان تقریبا دیگر بچه ای را نمی توان دید که به کتاب و مطالعه کتاب های غیر درسی علاقه وافری نشان دهد . در این مقاله به یکی از ریشه های اسن مسئله می پردازیم .

هیچ فردی در بزرگسالی کتابخوان و علاقمند به مطالعه نبوده است مگر آن که پایه های این ویژگی از کودکی و در خانواده در وی تثبیت شده باشد . این عادت رفتاری مثل همه عادات دیگر نیازمند پرورش در محیطی مناسب می باشد . به نکاتی برای پرورش یک فرزند کتابخوان توجه کنید .

به طور معمول چیزی که ما به نام املا یا دیکته می شناسیم صرفا درست نویسی کلمات می باشد ، اما باید توجه داشت که این درست نویسی به روش های گوناگونی امکان پذیر است . درست نوشتن کلمات در زبان فارسی پس از یادگیری و شناخت قواعد ترکیب حروف فارسی وابستگی زیادی به حافظه تصویری دارد ؛ اینکه در هر مرحله از یادگیری زبان فارسی کدام مورد باید سنجیده شود و اینکه املای ارزشمندی که سبب تفکر شده و ضمن آن یادگیری .نیز افزایش می یابد چه ویژگی هایی باید داشته باشد موضوع بسیار مهم و قابل توجهی است .

یک کلاس آرمانی کلاسی نیست که با تکیه بر حربه های مخربی چون ایجاد رقابت تحصیلی ، تشویق های بی مورد و مخرب ، امتیاز دهی ،دادن جایزه و یا تنبیه دانش آموزان را وادار به تحمل فضای کلاس نموده و با سکوت در جای خود بنشاند و صدای زنگ را به آواز رهایی برای این کودکان در بند تبدیل نماید و علاوه برآن شهامت ، جسارت تجربه های نو ، اعتماد به نفس و سلامت روان را در اثر حضور در یک محیط پر تنش ، اضطراب آور و مملو از رقابت در آنها نابود نماید، بلکه کلاس شادابیست است که کودکان هر لحظه برای تجربه لذت شیرین یادگیری ، کسب احترام و احساس ارزشمندی به سوی آن پر می کشند.

پیدایش کتاب های صوتی در دنیا با دست یابی انسان به قابلیت ضبط صدا اتفاق افتاد و اصولا یکی از اهداف نخستین اختراع گرامافون به گفته خود ادیسون کمک به افراد نابینا برای دسترسی صوتی به کتاب های مورد علاقه شان می باشد . امروزه با بهره گیری از جدیدترین امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در تولید این کتاب ها و اضافه شدن ویژگی های متنوعی به آن ها نام کتاب گویا برای این محصولات مناسب تر به نظر می رسد .

بهبود مهارت روان خوانی و نیز افزایش سرعت مطالعه از جمله مهم ترین ابزارهای مرتبط با مهارت های زبانی و نیز بهره گیری از ابعاد مختلف هوش گفتاری در افراد است و بهترین زمان برای تقویت این موارد همزمان با آغاز فرایند خواندن و نوشتن و سالهای ابتدایی دوران دبستان است . تمریناتی ساده برای شروع این آموزش ها در کودکان را بخوانید :

کلمات و اصطلاحات هر زبان گنجینه های ارزشمندی هستند که هر فرد برای انتقال پیام و بیان منظور خود به سایرین از آن ها استفاده می نماید . یک تعریف و دسته بندی ساده از گنجینه لغات و دلیل اهمیت این مسئله در افراد و چگونگی گسترش این گنجینه را به اختصار در بخوانید .

به عقیده بسیاری از روانشناسان کودکان در تعامل با بزرگسالان زمینه های رشد و پرورش استعدادهای سرشتی خود را پیدا می کنند . بزرگسالان می توانند یک محرک مثبت و تقویت کننده و یا یک محرک منفی و بازدارنده به حساب آیند . در این مقاله با ویژگی های بزرگسالان تشویق کننده و بازدارنده آشنا شوید .

شواهد حاکی از آن است که بشر از دیرباز به مقوله هوش و استعداد خود به عنوان وجه تمایز خویش از سایر موجودات ، علاقه نشان داده است و در پی یافتن راه هایی برای تعریف و بیان این قابلیت و شناختن جزئیات آن بوده است ؛ امّا اینکه از چه زمانی بشر اقدام به اندازه گیری و سنجش هوش افراد به صورت اختصاص دادن یک عدد به هوش هر فرد شد ، موضوع دیگری است که در این مقاله به آن می پردازیم .

شاید یکی از وجوه اشتراک همه والدین حساسیت ویژه آن ها بر موضوع هوش فرزندانشان باشد و باید گفت در عصر ما این مسئله و تلاش والدین برای سرمایه گذاری برای آن به یکی از دغدغه ها و یا شاید احساس وظیفه های بسیاری از والدین بدل شده است ، اما آیا همه والدین تعریف درستی از هوش دارند و آیا تلاش های آنها و صرف هزینه هایشان منجر به کسب نتایج مطلوب در زمینه آگاهی از وضعیت و یا پرورش هوش فرزندانشان خواهد شد ؟

این مقاله حاصل بازدید یک معلم امریکایی از مدارس فنلاند است . او تلاش کرده تا با دقت در جزئیات سیستم آموزشی فنلاند به راز موفقیت این کشور در کسب رتبه های برتر در بین سیستم های آموزشی دنیا و نیز نتایج درخشان دانش آموزانشان در مسابقات علمی و آزمون های بین المللی دست یابد . با او همراه شوید تا گوشه هایی از دریافت های او را مشاهده نمایید .

آلفرد بینه روانشناس فرانسوی اولین کسی بود که اقدام به تولید آزمون هایی برای شناخت و سنجش هوش کودکان نمود ، اما پس از مطرح شدن کارش و دیدن نتایج حاصل از آن نسبت به برداشت دیگران از آن سخت معترض شد .

تئوری هوش های چندگانه که توسط هوارد گاردنر مطرح شده است ، زمینه های هوش را در انسان شامل شاخه های متعددی می داند . در این مقاله به اختصار به نکات کلیدی این نظریه می پردازیم .

براساس تئوری هوش های چندگانه (هوارد گاردنر) هر انسان از زمینه های مختلفی از هوش در وجود خود بهره می برد . آگاهی از این زمینه ها و شناخت نسبی آن ها می تواند در بروز و به ثمر رسیدن این زمینه ها کمک به سزایی نماید .

یکی از ویژگی های مثبت داستانها از گذشته تا امروز اثرگذاری آن ها بر ویژگی های رفتاری و شخصیتی افراد ذکر شده است، این خصوصیت داستان راهی برای نفوذ به لایه های درونی افراد به ویژه در کودکان می گشاید که می توان از آن برای تثبیت ویژگی های رفتاری مطلوب و یا حذف عادات نامطلوب استفاده کرد و با عنوان قصه درمانی از آن یاد می شود .

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید