قصه درمانی چیست و چه فوایدی دارد ؟ 20 , , 2019 , May

قصه درمانی چیست و چه فوایدی دارد ؟

دوشنبه، 18 دی 1396 21:42

 قصه درمانی

آموزش و یا اندرز دادن به صورت مستقیم معمولاً نه بر روی کودکان تاثیر مثبت و پایدار و دراز مدتی بر جای می گذارد و نه بر روی بزرگسالان .

این واقعیت از دیرباز مورد توجه همه اندیشمندان و بزرگان عرصه تعلیم و تربیت و همه حکما ، ادبا ، شعرا و نویسندگان بوده است .  همه مصلحین اجتماعی تلاش کرده اند تا درسهای اخلاقی و اندیشه های خود  را به کمک داستان و به صورت پنهان و غیرمستقیم انتقال دهند ، چون طبیعت انسان را می شناخته اند و جبهه گیری او را  در مقابل نصیحت و آموزش مستقیم می دانسته اند .

داستانهایی که از زبان حیوانات ، موجودات خیالی و یا اشیاء بی جان نقل شده است ، همه تلاش کرده اند تا در لایه های زیرین خود درسی از زندگی را به خواننده منتقل کنند و صد البته که زبان تمثیل و داستان ، گویا تر ، شیرین تر و به یادماندنی تر است .

 

                                                                        قصه درمانی

امروزه از این ویژگی های داستان در قالب قصه درمانی یاد می شود . قصه درمانی یا همان داستان گویی هدفمند و مستمر به ویژه برای کودکان سبب تاثیرپذیری آن ها از شخصیت های داستان شده و به ایجاد عادات مطلوب و یا حذف ویژگی های رفتاری نامطلوب کمک شایان توجهی می کند .

رمز اثرگذاری بیشتر در استمرار و کمک گرفتن از داستانهای متنوع و غیرتکراری با شخصیت های گوناگون و یا کمک گرفتن از یک شخصیت محبوب در شرایط متفاوت است .

هر چه پند و درس نهفته در داستان پنهان تر بوده و از اشاره مستقیم بیشتر فاصله داشته باشد و راوی یا نویسنده تلاش کمتری برای تعریف یا نکوهش مستقیم آن ویژگی نماید و یا نخواهد که در پایان داستان با یک جمع بندی ناشیانه و بسیار سطحی سراغ اصل مطلب برود ، اثرگذاری  آن بیشتر و پایدارتر می گردد .

کودک وقتی که در شرایط یک داستان شیرین با رعایت این موارد از سوی راوی یا نویسنده قرا می گیرد ، ناخودآگاه با یکی از شخصیت های آن داستان همذات پنداری کرده و خودش ، احساسات و عواطفش و حتی ویژگی های ظاهریش را با او مقایسه می نماید و به طرز برخورد  و همچنین احساس و یا دیدگاه دیگران نسبت آن شخصیت توجه کرده و آن را به خود نسبت می دهد .

بنابراین باید توجه داشت که از این منظر انتخاب کتاب مناسب و ارزشمند برای کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و صرفاً براساس رنگ و لعاب ظاهری نباید به انتخاب کتاب برای کودک اقدام کرد و همچنین باید در انتخاب داستان هایی که به صورت شفاهی برای کودک نقل می شود توجه و دقت کافی را به کار گرفت .

در نهایت باید پذیرفت که راه درمانی و داروی لذت بخش و شیرین داستان و قصه گویی می تواند به طور نامحسوس و به صورت ریشه ای و بنیادین بر ویژگی های رفتاری و شخصیتی کودکان اثرگذار باشد .
                                                              

                                                    

 

بازدید : 1774تاریخ انتشار : 1396/10/18

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان