تئوری هوش های چندگانه چه می گوید ؟

Rate this post

يکشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۳۸

تئوری هوش های چند گانه (MI) به معرفی و توصیف مقوله های مختلف هوشی می پردازد . در این مقاله سعی شده است به نکات کلیدی تئوری (MI پرداخته شود:
۱ – تمام افراد از هر هشت ( یا نه) مقوله هوشی بهره مندند.
بر اساس این تئوری تمام افراد دارای قابلیت هایی در هر یک از این زمینه ها هستند . البته این زمینه ها در هر فرد به گونه ای خاص بروز می کند.
 البته در بعضی افراد ، بیشتر این زمینه های هوشی از سطوح عمل کرد بسیار بالایی برخوردارند ،به عنوان مثال” گوته ”  سیاستمدار ، شاعر ، دانشمند ، طبیعی دان و فیلسوف آلمانی و یا ” ابن سینا ” پزشک ، فیلسوف ، شاعر ، ستاره شناس ، ریاضی دان و موسیقی شناس ایرانی.
از سوی دیگر افرادی هم هستند که معمولا در مراکز خاص تحت حمایت های اجتماعی قرار می گیرند و به نظر می رسد که فاقد تمام این هوش ها ، به جز ابتدایی ترین جنبه های آن ها باشند.
به جز افرادی که در یکی از این دو دسته جای می گیرند ، بیشتر ما بین این دو حالت قرار داریم ؛ یعنی در بعضی هوش ها کاملا رشد یافته ، در بعضی اندکی رشد یافته و در برخی دیگر تقریبا رشد نیافته ایم.

۲-همه افراد می توانند هر یک از هوش های خود را به سطح مناسبی از توانایی برسانند.
هر چند ممکن است فردی به دلیل وجود برخی کمبود ها و نواقص خود ، ابراز تاسف کرده و مشکلات و نا توانی های  خود را ذاتی و دشوار تصور نماید ؛ اما به اعتقاد گاردنر ، اگر آن فرد از آموزش ، توجه ، انگیزه  و غنای کافی برخوردار گردد ،قادر خواهد بود هر یک از هشت مقوله هوشی خود را تا سطح بالا و بسیار خوبی از عملکرد توسعه دهد. او به عنوان مثال از یک برنامه آموزشی به نام
 “سوزوکی تلنت ” یاد می کند که می تواند افرادی با استعداد نسبتا ضعیف موسیقیایی  _ زیستی را به سطح مهارت بالایی در نواختن پیانو یا ویلون برساند . چنین مسئله ای در سایر مقوله های هوشی نیز صادق است.

۳-مقوله های هوشی معمولا به شکل پیچیده ای با یکدیگر همکاری دارند.
گاردنر معتقد است هیچ هوشی به تنهایی موجودیت نمی یابد ( به جز موارد نادری در نوابغ و افراد آسیب دیده مغزی) و مقوله های هوشی همواره بر هم اثر می گذارند .مثلا برای تهیه یک غذا ممکن است  ” هوش زبانی “برای مطالعه دستور پخت ، ” هوش منطقی ” برای  محاسبه و آماده سازی قطعات مواد مورد استفاده و مقادیر آنها ،  ” هوش میان فردی “برای آماده کردن آن به نحوی که با سلیقه همه اعضای خانواده مطابقت داشته باشد و” هوش درون فردی ” در فرو نشاندن اشتهای خود به وسیله آن کاربرد دارند. یا برای کودکی که مشغول توپ بازی است ، برای شوت کردن توپ ، نیازمند ” هوش حرکتی _جسمانی ” ( برای دویدن و گرفتن و زدن توپ) ، ” هوش مکانی ” (برای جهت یابی و پیش بینی محل افتادن توپ) و  ” هوش های زبانی و میان فردی ” (برای برقراری ارتباط موثر و موفقیت آمیز با سایر همبازی هایش ) به اودر یک بازی لذت بخش و موفقیت آمیز کمک می کند .
در این تئوری مقوله های هوش فقط برای ارزیابی و مطالعه برای یاد گیری استفاده درست از بافت اصلی خود و درون فرد و ارتباط با سایر هوش ها خارج شده اند و پس از این کار باید به جای اصلی خود باز گردند.

۴- برای هوشمندی در هر هوش ، چندین راه وجود دارد .
برای اینکه فردی در زمینه ای خاص هوشمند تلقی گردد ،هیچ ویژ گی استانداردی وجود ندارد پس قرار نیست که فقط شاعر ، نویسنده توانا ، یا سخنران خوبی باشید تا بگوییم از هوش کلامی بالایی برخوردارید . بنابراین ممکن است فردی سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد اما از هوش زبانی فوق العاده ای برخوردار بوده و قادر باشد داستان های ترسناک بگوید و دایره واژگان وسیعی داشته باشد .
به همین صورت ممکن است فردی در زمین بازی بسیار دست و پا چلفتی به نظر برسد در حالیکه از هوش حرکتی فوق العاده ای برخوردار باشد ؛ به طوری که در بافت فرش یا آرایش صفحه شطرنج بسیار چیره دست عمل نماید.


منبع : ” هوش های چند گانه در کلاس های درس  ” نوشته ” توماس آرمسترانگ” 

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید