هوش فرزندان دغدغه والدین امروز 20 , , 2019 , May

هوش فرزندان دغدغه والدین امروز

يکشنبه، 28 خرداد 1396 18:46

 معمولاً همه ی کارهایی  را که نیاز  به عملیات  ذهنی  و فکر کردن دارند  منسوب  به هوش  می دانیم  . وقتی  کاری  از کودکی  سر می زند که احساس می کنیم  به درک  و فهم  ،توانایی های  ذهنی  و حتّی  دقّت  و تمرکز نیاز دارد،  درباره ی  سطح  هوش  او قضاوت می کنیم . هوش  را موهبتی الهی  می دانیم  که ذاتی و وراثتی  است  و همین مسئله  باعث  می شود  وقتی نشانه  ای  از با هوش  بودن  فرزندمان  می بینیم ناخودآگاه  انتظارتمان  از  فرزند  بیشتر  می شود  و به آینده  ی تحصیلی  و شغلی  او امیدوار تر  می شویم.

از طرفی  اگر  از فرزندمان  رفتاری مبنی  بر بالا  بودن  هوش  او دریافت  نکنیم  به  خاطر  همین باور  وراثتی  بودن  هوش  و استعداد از تلاش  برای رشد او نا امید  می شویم  و با رفتارهای  خود باور  ناتوانی را در ذهن  فرزندمان  می پرورانیم.
دانستن  تعریف  علمی  هوش  و بهره ی هوشی  ، آگاهی  از هدف  اصلی  طراحی تست های  هوش  ، اینکه چرا  فردی  مثل  بینه  مدت کوتاهی  بعد  از طراحی اولین  آزمون هوش ، از  این ابتکار  خود پشیمان  شد  و نیز  شناخت  کامل  تئوری ها  و نظریات  باارزشی  مثل تئوری  هوش های  چندگانه  گاردنر و نظریات  پیاژه  که امروزه  در دنیا  مطرح است می تواند دیدگاه  خوبی در زمینه  پرورش  صحیح  توانایی های فرزندان  به ما بدهد. امّا  مهمتر از آن  اینست  که باور اشتباه  صرفاً وراثتی  بودن هوش   را کنار  بگذاریم  و بدانیم  که  شرایط  محیط  تأثیر  بسزایی  در رشد توانایی های  کودکان دارد. تجربه نشان  داده محیط نامساعد منجر به هرز  رفتن  هوش و توانایی  ذاتی  می شود و برعکس ، محیط  غنی  با چالش  های ذهنی  مناسب  می تواند  توانایی های ذهن  را رشد دهد  و انسانی هوشمند  و تحلیلگر  پرورش  دهد .
فلاسفه  آموزش و پرورش ، در کشورهای  توسعه یافته  دنیا  به این نکته  پی برده اند  که باید  در سیستم های آموزشی  خود به دنبال  رشد  و پرورش  توانایی  تفکر  و تحلیل  کودکان  باشند .
آن ها  این نکته  را دریافته اند که باید شالوده  و زیربنای  مهارت های فکری  و رشد توانایی های  ذهنی  در دوران کودکی  گذاشته  شود  و در واقع  به دنبال  این هستند  که  کودکانی متفکر  و خلّاق  پرورش دهند. در چنین  کشورهایی  والدین  به این  باور رسیده اند که فرزندشان از همان  ابتدای تولد  نیاز  به محیطی غنی  برای رشد  و زندگی دارد. آن ها  می دانند  که فرزندشان  آنچه  را که  نیاز دارد تا یاد  بگیرد ، باید در جریان  طبیعی  زندگی  ، در  بازی  با  همسالان و در تجربه های  واقعی  کسب کند  نه در کلاس  های درس با ساعت ها  نشستن  روی  نیمکت  و گوش دادن  به آموزش های معلم.
آنچه ما در  این سال ها تجربه  کرده ایم  این بوده است  که فراهم کردن  چالش های  ذهنی  مناسب  در هر مرحله  از دوران کودکی  توانایی های  ذهنی  و قدرت  تحلیل  را در بچّه  ها رشد  می دهد و واکنش آن ها  را در مقابل   چالش های  سنگین تر بعدی  شگفت انگیز  می کند.  قبل  از یک  سالگی  گذراندن  یک حلقه  از یک  میله  برای  کودک  چالش خوبی   است ،  در شش  سالگی  کشف  مفهوم  واقعی  اعداد یک رقمی  و پرسیدن  سؤالات  مربوط به آن می تواند ذهن  کودک  را به چالش  بکشد  و امّا  در نه سالگی  شاید  پختن  یک نیمرو  یا اتو  زدن یک لباس  برای  او چالشی  جذاب تر  و مؤثرتر  باشد .
 گاهی  اوقات  چند سؤال  به ظاهر  ساده  و آسان  که کودک  با اندکی  تفکر  بتواند به آن ها  جواب  دهد  چالش های مناسبی  برای ذهن  او هستند  و  باعث  رشد  مهارت های  فکری  در او می شوند.
این در حالیست که ساعت ها آموزش  مستقیم  درباره ی  یک موضع  فقط می  تواند به سطح  اطلاعات  او بیافزاید  و  ظرف  ذهن  او را  پر کند  بدون اینکه  کوچکترین  تلنگری  به  ظرفیت آن بزند.
بنابراین  شایسته  است  به جای  پر رنگ کردن  واژه ی هوش  در زندگی  فرزندانمان  بستری  فراهم  نماییم که  آن ها  را  در  مهارت  ، تفکر  و استفاده  از توانایی های  ذهنی  خود  در ابعاد مختلف  زندگی  تواناتر سازد  و نسلی  تحلیل گر  ، هوشمند و خلاق را جایگزین  افراد  با سواد ،  تحصیل کرده  و در عین حال  فاقد  تفکر  نماییم.

بازدید : 678تاریخ انتشار : 1396/03/28

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان