گنجینه لغات یا دایره واژگان چیست و چه اهمیتی دارد ؟ 22 , , 2019 , April

گنجینه لغات یا دایره واژگان چیست و چه اهمیتی دارد ؟

دوشنبه، 25 ارديبهشت 1396 17:23

 
کودکان با آغاز فرایند زبان آموزی از بدو تولد که نخست با عمل شنیدن آغاز می گردد ، شروع به یادگیری کلمات و اصطلاحات زبان مادری خود می کنند . کودک با شنیدن مکرر این کلمات ، آن ها را در حافظه شنیداری  خود ثبت نموده و به مرور می آموزد که خودش نیز برای بیان منظور و انتقال پیام از آن ها استفاده نماید .  کودک با یکی دو بار شنیدن یک واژه  شاید معنا و کاربرد آن را بفهمد اما این واژه آن قدر برای او تثبیت شده نیست که بتواند خودش آن را استفاده نماید و به احتمال زیاد اگر برای مدت طولانی دیگری – به نسبت سنش – کلمه را نشنود ، آن را از یاد خواهد برد .
براساس یک نگاه کلی به موضوع گنجینه لغات ، می توان کلمات را در سه گروه جای داد .
کلماتی که فرد معنایشان را به طور کامل می داند و آن ها را به طور پیوسته در مکالمات خود به کار می برد ...
کلماتی که با وجود ان که فرد معنا و کاربرد آن ها را می داند ولی به ندرت از آن ها استفاده می نماید ...
کلماتی که با وجود درک معنای کلی آن ها توسط فرد ، جایگاهی در گفتار یا نوشتار او ندارند ...وسعت دایره لغات هر فرد به غنا و تعداد کلمات هر سه گروه بر می گردد ؛ کلمات دسته سوم با تکرار و استمرار در شنیدن و خواندن به گروه 2 و سپس به گروه 1 می پیوندند .
هر چه تعداد کلماتی که در گروه اول و دوم جای می گیرند ، بیشتر باشد ، فرد از بیان و نوشتار قوی تر و شیواتری برخوردار خواهد بود . کلمات گروه سوم هر چند که به ظاهر تاثیری در بیان گفتاری و نوشتاری ندارند ، اما سبب افزایش درک مطلب فرد از متون خواندنی و یا مطالب شنیداری می گردند .
با این حساب یکی از عوامل بسیار مهم برای تبدیل شدن به فردی که کلام و قلم قدرتمند تر و زیباتری دارد و همچنین از درک مطلب بالایی برخوردار است وسعت بخشیدن به دایره ی لغات موجود در حافظه است و این ، امر مهمی است که بایستی از کودکی مورد توجه همه والدین قرار گیرد .
در این زمینه مسئله حائز اهمیت ، توجه به این نکته است که دایره لغات هر کودک کاملا همانند و یا بسیار شبیه به دایره واژگان خانواده و والدین اوست ، بنابراین برای گسترده تر نمودن آن و ارتقاء سطح مهارت های گفتاری و نوشتاری کودک لازم است تدابیر مفید و موثری اندیشیده شود .
اگر نگوییم موثرترین و یا تنها راه موثر باید بدانیم که یکی از مهم ترین و موثرترین شیوه های پیشنهاد شده در این امر خواندن و شنیدن متون ارزشمند و مطالعه کتاب است .
مطالعه و یا شنیدن متن کتاب سبب می شود که کودک علاوه بر کلمات ساده و محاوره ای که به طور روزمره در مکالمات ، گفتگوها ، فیلم های تلویزیون و یا انیمیشن های کودکانه می شنود ، با کلمات و اصطلاحات ارزشمند دیگری که به طور معمول در زبان گفتاری کاربرد ندارند آشنا شده و به مرور آن ها را به گنجینه لغات خود بیفزاید .
این امر در سنین مدرسه کودکان نیز بروز و ظهور پررنگی خواهد یافت ؛ کودکانی که از سنین پایین در معرض کتاب و مطالعه قرار گرفته و گنجینه وسیع تری از واژگان را در اختیار دارند ، علاوه بر اینکه در بیان تواناتر بوده و شیواتر سخن می گویند ، در درک مطلب و انشانویسی نیز قوی تر و در یادگیری سایر مهارت های زبان مانند خواندن و نوشتن نیز تواناتر عمل می کنند .
بنابراین مطالعه کتاب و شنیدن آن را به هر شکل ممکن چه از طریق کتاب های سنتی کاغذی و چه با استفاده از کتابهای گویا و صوتی تصویری جزئی از برنامه روزانه فرزند خود قرار دهید . استمرار بر شنیدن کتاب های گویا در انواع صوتی و صوتی تصویری تاثیرات پنهان و پایداری بر افزایش تعداد لغات  موجود در حافظه کودک و به دنبال آن گستردگی دایره واژگان کودک خواهد داشت .  

بازدید : 2055تاریخ انتشار : 1396/02/25

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان