تفکر آموختنی است 27 , , 2019 , March

تفکر آموختنی است

سه‌شنبه، 19 ارديبهشت 1396 10:3

   اگر نگوییم اصلی ترین حتماً یکی از اصلی ترین و مهم ترین  دغدغه ها و نگرانی های والدین امروز مسئله درس و تحصیل فرزندان است. البته هرگز نمی توان منکر اهمیت و جایگاه ویژه تحصیل و درس خواندن در افزایش توانایی ها ، آینده شغلی ، جایگاه اجتماعی و  سطح برخورداری از امکانات و ثروت در آینده کودکان شد.

کافیست نگاهی به سده های گذشته و وضعیت گاه بسیار اسف بار جامعه ، ناشی از بی سوادی و نا آگاهی اکثریت مردم  بیندازیم . خوشبختانه امروز شاید دیگر به سختی هم نتوان افرادی را یافت که به اهمیت این موضوع واقف نباشند ،حتی اگر خود تحصیلات چندانی نداشته باشند.
به طور کلی اساس ایجاد مرکزی به نام مدرسه بر مبنای پرورش افراد و کودکان برای حضور در جامعه آینده استوار بوده و این نهاد اجتماعی از دیر باز کوشیده است با پیش بینی و تشخیص نیاز فردای کودکان و جامعه خود ،افراد را برای ورود به آینده ای که متعلق به خودشان است آماده نماید.
بر اساس همین پیش بینی ها در طول سالیانی که از عمر این مراکز می گذرد و در ادوار گوناگون ،کشورها به تشخیص متخصصان خود کوشیده اند اهداف و چشم اندازهای روشن تر و دقیق تری را برای آینده جامعه خود ترسیم نمایند تا با توجه به آن بتوانند برنامه تحصیلی کار آمد تر ،  مفید تر  و مثمر ثمرتری را به اجرا در آورند.
زمانی در کشور خود ما در مدارس  به کودکان  خیاطی ، قالیبافی و آهنگری  آموخته می شد و اینک درس کار و فناوری یا تفکر و پژوهش به مفاد درسی ششم دبستان افزوده شده است.
مسئله مهمی که هم اکنون  و تقریباً در اواسط دهه دوم از قرن بیست ویکم توجه بسیاری از کارشناسان آموزشی دنیا را به خود معطوف داشته است ، غیر قابل پیش بینی بودن نیاز آینده افراد در سالهای آتی به دلیل سرعت بالای رشد تکنولوژی و کوتاه بودن نیمه عمر اطلاعات و دانش کنونی است.دیگر اکنون به سادگی نمی توان پیش بینی نمود که در چند سال بعد چه مهارت ها و توانایی هایی یا چه نوع دانش و اطلاعاتی به کار افراد خواهد آمد که بخواهیم امروز آنها را به ایشان بیاموزیم. از این  رو امروزه پرورش همه جانبه زمینه های مختلف استعداد و توانایی افراد ، افزایش خلاقیت و نوآوری ، و تلاش در جهت تربیت افرادی متفکر و اندیشمند که علاوه بر دارا بودن مهارت های مهمی همچون تحلیل گری و استدلال ، دارای اندیشه ای پویا و ذهنی باز بوده و توانایی کسب مهارت و دانش مورد نیاز خود را در آینده داشته باشند بیش از صرفا آموزش مهارت های اولیه و سنتی همچون خواندن و نوشتن یا حساب کردن  مورد تأکید است.
شاید در گذشته ، بسییاری از افراد و حتی روانشناسان  معتقد بر وجود حد خاص و غیر قابل تغییری از توانایی ، هوش و استعداد در وجود هر کس بودند و عدد های خاص نمرات IQ  تا حد زیادی این باور را تقویت می نمودند اما خبر بسیار خوب اینست که هم اکنون تقریباً با اطمینان صد در صد می توان گفت درست است که هر فرد با توجه به عوامل وراثتی با سطح مشخصی از استعداد ، هوش ، توانایی یا هر نام دیگری که بر این پتانسیل بالقوه بگذاریم متولد می شود اما این سطح  اولیه یاا نهفته تحت تاثیر عوامل محیطی و شرایط فرهنگی جامعه قابل تغییر است.
پس یکی از اصلی ترین وظایف مدارس امروز تلاش در جهت شکوفایی و به فعل رساندن این پتانسیل های بالقوه در وجود کودکان می باشد.
از سوی دیگر نگاهی به زندگینامه افراد موفق و تاثیر گذار دنیا مبین این نکته است که آنها افرادی نبوده اند که  فقط از نبوغ و هوش سرشار ذاتی برخوردار باشند بلکه پارامتر مهم دیگر در وجود این افراد که سبب متفاوت بودن آنها و عامل کسب شهرت و موفقیت در آنها گردیده است مسئله خود باوری ، اعتماد به نفس و پشتکار درر  آنها بوده است.
از این رو امروزه کارشناسان معتقدند یکی دیگر از کارکردهای مدارس بایستی ایجاد زمینه های مساعد در جهت رشد این ویژگی در کودکان وتبدیل ایشان به افرادی باشد که علاوه بر رشد قوای ذهنی خود ، از اعتماد به نفس و جسارت لازم جهت ورود به تجربه های نو یا موقعیت های جدید یا دست زدن به اقدامات جسورانه  در جهت تغییر زندگی خود برخوردار باشند. پیاژه ( 1980-1886)  یکی از روانشناسان پیشرو در زمینه آموزش کودکان می گوید :" باید مخترع و نوآور پرورش داد نه دنباله رو و تبعیت جو"
برهمین اساس باید هدف اصلی از آموزش موضوعات مختلف درسی را در راستای افزایش مهارت های فکری در کودکان و توجه به رشد همه جانبه سطح هوش های  چند گانه در  آنها از یک سو و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس از سوی دیگر قرار دهیم.
امروزه دیگر نباید هدف از مدرسه رفتن " آموختن سواد " و یا " کسب دانش " تولید شده توسط سایرین باشد،بلکه مدارس باید بکوشند به بهانه آموزش خواندن و نوشتن ،سطح عملکرد هوش لفظی کلامی  و توسط آموزش ریاضی سطح تفکر فرد را در زمینه هوش منطقی ریاضی افزایش دهند.
از سوی دیگر چیزی که مایه تأسف است ،این است که در مدارس ما نه تنها به همه ابعاد هوش مانند هوش مکانی، موسیقیایی  و درون فردی پرداخته نمی شود بلکه در سایر موارد مثل ریاضی هم ، ساعت این درس  به زمانی برای یادگیری و به خاطر سپردن تکنیک های محاسباتی و فرمول های صرف بدل گشته است. هر چند شاید دانش آموزان بتوانند مسائل مربوطه را به خوبی حل کنند اما اتفاقی که در این کودکان نمی افتد فراگیری روش صحیح تفکر ریاضی برای حل مسائل جدید و خارج از چارچوب دانسته هایشان است.
شاید دیگر وقت آن رسیده باشد که نسبت به بعضی از باور ها و تفکرات سنتی خود با دیده تردید بنگریم.
تعریف دانش آموز خوب از دید ما چیست؟و دانش آموز تنبل یا ضعیف که برای یک عمر احساس بی لیاقتی،بی ارزشی و ناتوانی را با خود یدک می کشد تاوان کدام ضعف سیستم آموزشی ما و تصورات نادرست و باطل معلمانش را پس می دهد؟
معلم دلسوزی که گفته می شود باید" همانند شمعی بسوزد"  تا دیگران از نور او استفاده نمایند ، چقدر با تعریف یک معلم توانا و ایده آل که به جای سوختن ، بستر رشد همه جانبه دانش آموزانش رافراهم آورده و به جای دانش آموزان درسخوان ،انسان های متفکر و توانا می سازد فاصله دارد؟
باید بدانیم یک کلاس آرمانی کلاسی نیست که با تکیه بر حربه های مخربی چون ایجاد رقابت تحصیلی ، تشویق های بی مورد و مخرب ، امتیاز دهی ،دادن جایزه و یا تنبیه دانش آموزان را وادار به تحمل فضای کلاس نموده  و با سکوت در جای خود بنشاند و صدای زنگ را به آواز رهایی برای این کودکان در بند تبدیل نماید و علاوه برآن شهامت ، جسارت تجربه های نو ، اعتماد به نفس و سلامت روان را در اثر حضور در یک محیط پر تنش ، اضطراب آور و مملو از رقابت در آنها نابود نماید، بلکه کلاس شادابیست  است که کودکان هر لحظه برای تجربه لذت شیرین یادگیری  ، کسب احترام و احساس ارزشمندی  به  سوی آن پر می کشند.
باید بپذیریم که زمان خواندن و حفظ کردن و پرسیدن دانسته ها ی دیگران به سر آمده است . جوامع امروز نیازمند افرادی توانا ، خلاق ، صاحب اندیشه ، نوآور و باشهامت هستند نه صاحبان مدارک رنگارنگ تحصیلی که ذهنشان به تلنباری از دانسته ها و آموخته های بلا استفاده بدل شده است.
 
                                                                                                                              

بازدید : 691تاریخ انتشار : 1396/02/19

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن :09354552750
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم
  • کدپستی: 7617775944
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان شهید مطهری ، کوچه شماره 10 ، ساختمان پویا ، طبقه پنجم | تلفن : 09354552750

طراحی سایت در اصفهان