راهکارهایی برای ایجاد علاقه و توانایی خواندن کتاب در کودکان

راهکارهایی برای ایجاد علاقه و توانایی خواندن کتاب در کودکان
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

در تحقیق و بررسی هایی که در این سال ها انجام دادم متوجه شدم ریشه ی بی علاقگی بچه های در سنین بالاتر و نهایتا در بزرگسالی به مطالعه و کتاب خواندن به اولین سالهای دوره دبستان برمی گردد. زمانی که خواندن و نوشتن را یاد گرفته اند ولی هنوز به مهارت و تسلط در خواندن متن های جدید و درک کامل معنا و مفهوم آن نرسیده اند.

قطعا شما هم در تعامل با فرزند خودتان یا سایر بچه ها دیده اید که چه قدر بچه ها در سنین قبل از دبستان و سال های اول دبستان به شنیدن قصه و داستان علاقه مند هستند و با اشتیاق از این که یک قصه ی جدید برایشان تعریف کنید یا کتاب جدید برایشان بخوانید استقبال می کنند . اما سؤال این جاست چه اتفاقی می افتد که همین بچه ها در سال های بعد و دوره نوجوانی که خودشان توانایی خواندن کتاب داستان ها را دارند اشتیاقی به خواندن آن ها نشان نمی دهند ؟

جوابی که من برای این سؤال به آن رسیدم این بود که اغلب موارد ما بزرگتر ها خیلی زود بچه ها را با کتاب قصه هایشان رها می کنیم قبل از این که بتوانند متن کتاب را با سرعت و مهارت کامل بخوانند و درک کنند و این موضوع باعث می شود ، برای آن ها زحمت خواندن متن کتاب بیشتر از لذت فهمیدن و درک آن باشد .از این رو کم کم  نسبت به خواندن کتاب های جدید بی علاقه و بی انگیزه می شود.

راه حلی که برای این چالش آموزشی بچه ها پیدا کردم و سعی کردم در مورد فرزند خودم به آن عمل کنم این بود که تا وقتی بچه ها به مهارت و تسلط کامل در روانخوانی و درک مطلب نرسیده اند ، با آن ها و کتاب داستان هایش همراه باشیم ، از همان کلاس اول سعی کنیم هر روز فرصتی را هر چه قدر کوتاه برای کتاب خواندن با فرزندمان اختصاص دهیم . تمرکز اصلی خود را لذت بردن او از شنیدن متن داستان و درک آن قرار هیم . آرام آرام که خواندن و نوشتن را می آموزد و می تواند کلمات را بخواند گاهی از او بخواهیم متن کتاب را هم زمان با خواندن ما با انگشت یا با چشم هایش دنبال کند . بعد از آن گاهی اوقات از او بخواهیم در خواندن متن داستان مشارکت کند ، به ویژه کتاب داستان هایی که قبلا یک بار آن ها را برایش خوانده ایم و کلیت داستان را از قبل می داند . ( باید همیشه به خاطر داشته باشیم لذت شنیدن یک داستان جدید را با فعالیت های آموزشی پی در پی از بین نبریم . ).

اوایل یک خط را او بخواند و بقیه داستان را ما برایش بخوانیم . کم کم که مهارت او در خواندن متن کتاب بهتر شد سهم او در خواندن بیشتر می شود و سهم ما کمتر . معمولا بچه ها تا پایان کلاس دوم به این کتابخوانی مشارکتی نیاز دارند و بعد از آن که خودشان به مهارت لازم  برای روان خواندن و درک متن کتاب هایشان برسند و بتوانند به راحتی کتاب داستان هایش را بخوانند و از درک محتوای آن ها لذت ببرد نیازی به همراهی ما نخواهند داشت و کتاب خواندن در لیست علاقه مندی ها و کارهای دلخواهش قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد بعدی برای بهبود مهارت های مطالعه بچه ها و علاقه مند کردن آن ها به کتاب ، استفاده از کتاب داستان های دیجیتال است . کتاب قصه های دیجیتال در واقع فایل های ویدیویی یا اپلیکیشن هایی هستند که در آن ها متن و تصاویر کتاب داستان آورده شده و گوینده متن کتاب را می خواند .

البته باید گفت چنین ابزارهایی نمی توانند به طور کامل جایگزین همراهی والدین با بچه ها و کتاب خواندن آن ها برای فرزندشان شوند اما ترکیب این دو شیوه یعنی استفاده از کتاب داستان های دیجیتال در کنار همراهی والدین در کتاب خواندن برای بچه ها در دراز مدت می تواند تأثیر آموزشی شگرفی در رشد مهارت های زبان آموزی بچه ها ، از افزایش گنجینه واژگان و درک مطلب گرفته تا روانخوانی و املای آن ها بگذارد.

در این راستا تلاش کرده ام تا مجموعه ای از بهترین کتاب داستان های دنیا را گردآوری کرده و به صورت کتاب داستان های دیجیتال برای بچه ها آماده نمایم . برتری این کتاب داستان های گویا نسبت به سایر کتاب داستان های دیجیتال موجود در زبان فارسی این است که در آن ها متن کتاب همزمان با صدای گوینده پررنگ می شود و کودک می تواند نوشته ها را با چشم هایش دنبال نماید .

توصیه می کنم حتما در کنار کتاب قصه های کاغذی که برای فرزندتان تهیه می نمایید و او را در خواندن آن ها همراهی می کنید ، از این مجموعه کتاب قصه های دیجیتال هم استفاده نمایید تا روند بهبود مهارت های مطالعه در فرزندتان تسریع یابد و علاوه بر آن فرزند شما بتواند از گنجینه ای از بهترین کتاب داستان های دنیا بهره ببرد.

نمونه ای از این سبک کتاب قصه های دیجیتال را در ویدیوی زیر ببینید.

 

امیدوارم بتوانیم علاقه مند کردن بچه ها به کتاب و تقویت مهارت های روانخوانی و درک مطلب آن ها را از جمله اولویت های آموزشی دانش آموزان در دوره اول دبستان قرار داده و کمک کنیم این علاقه مندی و توانایی در آن ها محقق گردد، قبل از این که ضعف  آموزشی در این زمینه سبب بی تفاوتی و بی علاقگی آن ها نسبت به کتاب و مطالعه گردد.

دوست عزیز لطفا اگر تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید در قسمت نظرات این صفحه بنویسید .

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید