چگونه مهارت های زبان آموزی را در کودکان تقویت نماییم ؟

Rate this post

تجربه به من نشان داده که در پیدا کردن راه های صحیح آموزش هر موضوع و مطلبی به بچه ها دنبال ساده ترین و جذاب ترین راه از نگاه خود بچه ها باشیم . یعنی وقتی می خواهیم موضوعی را به کودکی یاد بدهیم سعی کنیم از آموزش مستقیم و توضیح دادن بیش از حد آن بپرهیزیم و در عوض به دنبال راهی باشیم که کودک خودش به کشف یا باز کشف آن موضوع بپردازد . برای آموزش هر موضوعی به بچه ها می توانیم فعالیت هایی طراحی کنیم که کودک ضمن انجام یک کار و یا فعالیت جذاب مثل بازی یا حل معماهای ساده به طور نا خودآگاه به درک بهتری درباره آن موضوع برسد .

من یاد گرفتم در آموزش و کار کردن با بچه ها عجله ای وجود ندارد ،قرار نیست با عجله و اضطرار بچه ها موضوعات آموزشی متعددی را در حافظه خود ثبت کنند و به سرعت سراغ موضوعات بعدی بروند. بلکه هدف اصلی از آموزش بچه ها این است که آرام آرام به درک و شناخت بهتری از محیط اطرافشان برسند ،قدرت تحلیل و استدلال پیدا کنند و در درک یک سری مفاهیم پایه و انجام  مهارت های پایه که برای زندگی بهتر و رو یارویی با چالش های زندگی به آن ها نیاز دارند ، تسلط یابند.

همان طور که در مطلب قبلی اشاره کردم  مهارت های زبان آموزی هم یکی از این مهارت های پایه به شمار می آید و من در جواب به دوستانی که می پرسیدند ، از چه راهی می توان به طور همه جانبه مهارت های زبان آموزی را در بچه ها رشد داد به این نتیجه رسیدم که یکی از ساده ترین و اثر بخش ترین راهکارها ، که البته در دراز مدت به نتیجه می انجامد ، علاقه مند کردن بچه ها به مطالعه غیر درسی و کتابخوان شدن آن ها ست.

در حقیقت هدایت آموزشی بچه ها به سمت کتاب و کتابخوانی می تواند راهی غیر مستقیم ولی تأثیر گذار در تقویت مهارت های زبان آموزی آن ها در تمام جنبه های آن باشد .

در مطلب بعدی درباره دلایل این موضوع و اثرات کتابخوانی در ابعاد مختلف مهارت های زبان آموزی توضیحات بیشتری ارائه خواهم کرد .

دوست عزیز خوش حال می شوم نظرات و تجربیات خود را درباره شیوه های تقویت مهارت های

زبان آموزی در بچه ها بنویسید.

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید