کتاب خواندن چه تأثیری در آموزش بچه ها دارد ؟

Rate this post

همان طور که در مطلب قبلی اشاره کردم مهارت های زبان آموزی یکی از مهمترین مهارت های پایه به شمار می آید و ساده ترین و اثر بخش ترین شیوه تقویت و رشد همه جانبه این مهارت در کودکان، که البته در دراز مدت به نتیجه می انجامد ، علاقه مند کردن بچه ها به مطالعه غیر درسی و کتابخوان شدن آن ها ست .

وقتی بچه ها از همان کودکی قصه های زیادی را بشنوند و کتاب داستان های زیادی را بخوانند همزمان گنجینه ای غنی از کلمات را به خاطر می سپارند که معمولا در مکالمه های روزمره و عامیانه با آن ها سر و کار نداشته اند و این موضوع به آن ها کمک می کند که هم قدرت بیان بهتر و کاملتری داشته باشند و هم در آینده برای نوشتن متن و انشا از این گنجینه غنی از کلمات و اصطلاحات که در طی چند سال در حافظه آن ها شکل گرفته است، بهره ببرند و بتوانند متن های زیباتر و خلاقانه خلق نمایند.

از طرفی مهارت روانخوانی با تکرار و تمرین محقق می شود و خواندن متن کتاب داستان ها می تواند بهترین و جذاب ترین تمرین روانخوانی باشد چون در حقیقت کودک هنگام خواندن یک کتاب داستان تصور نمی کند که دارد یک کار آموزشی انجام می دهد.

جنبه دیگری از زبان آموزی که اهمیت بسیاری دارد ، درک مطلب است . منظور من از درک مطلب این است که وقتی فرد مطلبی را می شنود یا می خواند بتواند مفهوم آن را کاملا درک کند به طوری که بتواند آنچه را دریافت کرده توضیح بدهد و یا بر اساس آن عمل نماید . مثال واضحی که می توان در مورد اهمیت درک مطلب و ضعف آن در بچه ها زد در مورد حل مسائل ریاضی است . بعضی وقت ها بچه ها وقتی خودشان یک مسئله ریاضی را می خوانند نمی توانند آن را حل کنند ولی وقتی یک بزرگتر یا معلم صورت سؤال را برایشان می خواند یا توضیح می دهد ، به راحتی خودشان راه حل ریاضی آن را می گویند و می توانند آن مسئله را حل کنند . این موضوع نشان می دهد در این موارد ضعف دانش آموز در فهم مفهوم ریاضی نبوده و بلکه مشکل آموزشی او در روانخوانی و درک مطلب فارسی پنهان است.

همان طور که می دانید املا هم بخش دیگری از مهارت های زبان آموزی ست که آموزش آن به سبک سنتی یعنی املاگویی های مکرر و بازنویسی غلط های املایی کماکان دغدغه بسیاری از آموزگاران و والدین در سال های اول مدرسه است . کتابخوان شدن بچه ها در این باره هم می تواند دغدغه ها و زحمت والدین و آموزگان را کاهش دهد . در واقع می توان آموزش املا و درست نویسی کلمات را به دو بخش تقسیم کرد ، بخش اول در مورد یاد گرفتن قاعده ی ترکیب حروف و ساختار کلمه و جمله در زبان فارسی است .این وجه از درست نویسی مستلزم آموزش صحیح خواندن و نوشتن توسط آموزگار بوده ،در کلاس درس محقق می شود . اما بخش دیگر املا و درست نویسی که والدین و آموزگار را مجبور به ممارست و تکرار وتمرین املا می کند مربوط به کلماتی است که در آن ها از حروف چند شکلی استفاده می شود مثل کلمه ی ( حوض ) و نیز کلماتی که آن ها را می توان به شکل های متفاوت نوشت و فقط یکی از آن اشکال درست است مثل کلمه ی (علاقه مند ،علاقمند) .  یاد گرفتن املای صحیح چنین کلماتی مستقیما به حافظه تصویری فرد ارتباط دارد و زمانی دانش آموز می تواند برای همیشه آن ها را درست بنویسد که شکل کلی و صحیح آن کلمه در حافظه تصویری وی ثبت شود . بنابراین برای آموزش املای صحیح این نوع کلمات به بچه ها باید هدف اصلی خود را تثبیت شکل صحیح کلمات در حافظه آن ها قرار دهیم و بپذیریم که مسلما این هدف می تواند از راه های ساده تر و لذت بخش تری نسبت به شیوه های سنتی و رایج محقق شود . کتاب خواندن مستمر و دیدن کلمات مختلف در متن کتاب داستان ها می تواند به تثبیت شکل صحیح کلمات در حافظه بچه ها کمک کند و این روند را تسریع ببخشد .البته نمی توان ادعا کرد که مطالعه ی غیر درسی می تواند به طور کامل جایگزین فعالیت های آموزشی در این زمینه گردد ولی به هر حال باید پذیرفت بچه هایی که بیشتر با کتاب قصه سر و کار دارند و بارها متن کتاب قصه هایشان را دیده و خوانده اند در درست نویسی بهتر عمل می کنند.

بر این اساس علاقه مند کردن بچه ها به کتاب خواندن و تقویت مهارت های مطالعه در آن ها یکی از مهمترین رسالت های آموزشی مدرسه و والدین می باشد که نمی توان از آن غافل شد .

در مطلب بعدی درباره شیوه های علاقه مند کردن بچه ها به کتابخواندن خواهم نوشت .

دوست گرامی لطفا نظرات و دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید .

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید