آیا انواع مختلف هوش را در انسان می شناسید ؟

Rate this post

یکشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۳۴

 زمینه های مختلف هوشی بر اساس تعریف گاردنر در هشت مقوله متفاوت می گنجند ، باید توجه داشت که بر طبق این نظریه همه افراد از همه زمینه های هوشی در وجود خود برخوردارند ولی محیط و شرایط می توانند سبب شکوفایی و بروز یک زمینه و یا سرکوب زمینه دیگر در هر فرد شود . بعضی از افراد در یک زمینه خاص به شکل خارق العاده ای توانایی ویژه ای از خود نشان می دهند که جزء  نوابغ آن حیطه  محسوب می شوند در حالیکه در سایر زمینه ها ممکن است عملکرد ضعیفی از خود بروز دهند .  زمینه های هوشی هشت گانه عبارتند از :
هوش زبانی : این هوش به توانایی در به کار گیری درست لغات ، به صورت شفاهی ، یا کتبی می پردازد و  استفاده ماهرانه ساختار زبان ، آوا شناسی ، معناشناختی و جنبه های عملی و کاربردی زبان  را در بر می گیرد . برخی از این کاربردها عبارتند از : به کارگیری زبان در متقاعد کردن دیگران ، استفاده از زبان در به خاطر آوردن اطلاعات ، به کارگیری زبان در آگاهی بخشیدن ، و فرا زبان یا به کارگیری زبان برای صحبت کردن پیرامون خود زبان
نویسندگان ، روزنامه نگارها ، ویراستاران ، داستان گویان ، خطیب ها و سخنرانان یا سیاستمداران از افراد برجسته در استفاده از این زمینه هوشی هستند .
هوش منطقی – ریاضی : توانایی استفاده درست از اعداد و ارقام و بیان استدلالات منطقی و درست است . این هوش مستلزم شناسایی الگوها و روابط منطقی ، گزاره ها و قضایا ، توابع و دیگر امور انتزاعی مربوط است . روش های مختلف  کاربردی در این مقوله هوشی عبارتند از : طبقه بندی ، رده بندی ، استنباط ، تعمیم ، محاسبه ، آزمون و فرضیه .
برنامه نویسان کامپیوتر ، کارشناسان منطق ، دانشمندان ، حسابداران، ریاضی دانان و کارشناسان آمار از جمله افراد برجسته در این زمینه هوشی به شمار می آیند .
هوش مکانی : توانایی درک درست جهان به صورت مکانی – دیداری و ایجاد تغییردر این ادراک می باشد . این هوش مستلزم توانایی در شناخت رنگ ، خط ، شکل ، فرم ، فضا و رابطه ایست که میان این عوامل وجود دارد و توانایی تجسم و بازنمایی گرافیکی افکار مکانی –دیداری را شامل می شود .  همچنین به توانایی فرد در تطبیق خود در یک موقعیت فضایی ارتباط پیدا می کند .
شکارچی ، دیده بان های خبره ، راهنمایان  مکان یاب ، طراحان داخلی ، نقاشان  و مخترعین از جمله افراد متبحر در این مقوله هوشی هستند .
هوش حرکتی –جسمانی : یعنی مهارت در به کار گیری کل بدن برای بیان افکار و احساسات  . این هوش مهارت های فیزیکی خاص از قبیل تعادل ف هماهنگی ، چالاکی ، انعطاف پذیری ، سرعت و نیز قابلیت های لمسی را شامل می شود .
هنرپیشه پانتومیم ، رقصنده ، ورزشکار ، صنعتگر ، مجسمه ساز ، مکانیک و جراح از افراد بارز در این مقوله هوشی هتند .
هوش موسیقیایی : یعنی توانایی درک ، تشخیص ، تبدیل  و اجرا ی اشکال موسیقیایی . این هوش مستلزم شناسایی ریتم ، ارتفاع یا ملودی و طنین یا رنگ مایه ی یک قطعه موسیقیایی است . فرد می تواند درکی استعاری یا صعودی – نزولی ( تحلیلی – تکنیکی ) یا هر دو را از موسیقی داشته باشد .
آهنگسازان ، نوازندگان ، رهبران ارکستر و منتقدان موسیقی از افراد برجسته این زمینه به شمار می روند .
هوش میان فردی : توانایی درک و تمایز حالات روحی ، مقاصد ، انگیزه ها و احساسات دیگران است . این هوش ، مستلزم شناسایی حالات چهره ، صداها ، ایما و اشاره ها ، توانایی تشخیص انواع نشانه های بین فردی و توانایی پاسخ گویی صحیح به این نشانه ها با روش عملی است  . ( مانند تحت تاثیر قرار دادن  گروهی از مردم برای پیروی از یک الگوی عملکردی خاص)
هوش درون فردی :  شناخت خود و توانایی عملکرد مناسب بر اساس آن . این هوش مستلزم داشتن تصویر روشنی از توانایی ها و محدودیت های فردی ، آگاهی از حالات درونی ، مقاصد ، انگیزه ها ، خلق و خو ، تمایلات ، قدرت خویشتنداری ، انضباط فردی ، ادراک و عزت نفس است .

هوش طبیعت گرا : یعنی  مهارت در شناخت و طبقه بندی گونه های مختلف گیاهان و جانوران و محیط فردی . این  مورد همچنین توانایی شناسایی دیگر پدیده هاذ ی طبیعی مانند تشکیل ابرها و کوه ها و توانایی تشخیص و تمیز اشکال غیر زنده را شامل می شود .

زمینه های مختلف هوشی در فرزندانمان را بشناسیم و شرایط لازم را برای رشد و شکوفایی ان ها در زمینه های مختلف و مورد علاقه شان فراهم نماییم .

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید