اهمیت آموزش مهارت های زبان آموزی به کودکان

Rate this post

اولین موضوع آموزشی که قصد دارم در رازینا کلاس به آن بپردازم و تا کنون سعی کرده ام محتوای مرتبط با آن را تهیه و بر روی سایت قرار دهم، مهارت های زبان آموزی و نیز علاقه مند کردن کودکان به کتاب و مطالعه است ، زیرا به این باور رسیده ام که تقویت و رشد صحیح ارکان مختلف زبان آموزی در کودکان می تواند تأثیر بسزایی در عملکردهای تحصیلی آن ها در زمان حال و نیز موفقیت های شغلی آن ها در آینده داشته باشد .

همچنین رشد مهارت های زبان آموزی و آموزش خواندن و نوشتن به بچه ها در دوره اول دبستان می تواند فرصت و بستر آموزشی مناسبی را برای بهبود قدرت تفکر و تحلیل و نیز تقویت حافظه بچه ها فراهم نماید ، البته در صورتی که ما به عنوان آموزگار یا پدر و مادر از ساز و کار صحیح عملکرد ذهن در رابطه با یادگیری این مهارت ها آگاهی داشته و بتوانیم از شیوه های صحیح آموزشی برای کودکان بهره ببریم .

قبل از هر چیز باید بدانیم منظور از مهارت های زبان آموزی صرفا یادگیری خواندن و نوشتن یا قواعد دستور زبان فارسی نیست. قدرت بیان ، درک مطلب ، حافظه شنیداری و توانایی متن نویسی نیز از ارکان مهم زبان آموزی به شمار می آیند.

همان طور که می دانید  پایه و اساس آموزش خواندن و نوشتن و سایر مهارت های زبان آموزی در کلاس اول گذارده می شود .

در پایان کلاس اول بچه ها حروف الفبا را می شناسند و قواعد ترکیب آن ها را آموخته اند و معمولا توانایی نسبی در خواندن و نوشتن دارند .

از آن جا که رشد هر مهارتی در انسان مستلزم تکرار و تمرین می باشد و تسلط بر مهارت های زبان آموزی نیز از این قاعده مستثنی نیست،در سال های تحصیلی بعد هم درس فارسی و رشد مهارت های زبان آموزی از جمله روانخوانی ، درست نویسی ، گنجینه واژگان و متن نویسی از مهمترین سرفصل های آموزشی دانش آموزان در نظام آموزشی است .

طی سال هایی که با دانش آموزان دبستانی به ویژه دانش آموزان کلاس اول و دوم سر و کار داشتم به تجربه دریافتم بهترین و ساده ترین و در عین حال ارزشمند ترین راه برای رشد همه جانبه مهارت های زبان آموزی در بچه ها علاقه مند کردن آن ها به مطالعه کتاب های غیر درسی از جمله کتاب داستان های مناسب گروه سنی خودشان است .

این در حالی ست که در جامعه و نظام آموزشی ما در زمینه رشد مهارت های زبان آموزی بچه ها تمرکز اصلی بر روی آموزش های رسمی مدرسه و صرفاً آموزش های سنتی مثل آموزش معلم در کلاس و تکرار و تمرین در خانه است .

از طرفی در آموزش های مدرسه تأکید بر املا و روانخوانی است و بقیه جنبه های زبان آموزی از جمله درک مطلب ، گنجینه واژگان ، حافظه شنیداری ، قدرت بیان و توانایی متن نویسی و انشا در اغلب موارد در دوره اول دبستان و حتی در پایه های بالاتر کم اهمیت تلقی می گردد و اغلب آموزگاران و والدین بهای آموزشی چندانی به این بخش های مهم و اساسی از مهارت های زبان آموزی نمی دهند .

وقتی در مدرسه مشغول به کار بودم و در تعامل با والدین و همکاران از اهمیت بخش های دیگر مهارت های زبان آموزی مثل درک مطلب و توانایی متن نویسی صحبت می کردم ، همیشه با تأیید ایشان روبه رو می شدم ولی سؤال اساسی که بعد از آن مطرح می کردند این بود که چه طور می توان این مهارت ها را در بچه ها تقویت کرد ؟ معمولا همکاران فرصت کم در کلاس درس و تعداد زیاد دانش آموزان را مانع پرداختن به این ابعاد مهم آموزشی می دانستند و والدین مشغله های روزانه خود و عدم آگاهی از شیوه ها صحیح آموزش را به عنوان دلیل خود برای توجه نکردن به این موضوعات آموزشی مطرح می کردند .

در مطلب بعدی به پاسخ این سؤال خواهم پرداخت .

دوست عزیز خوش حال می شوم نظرات و تجربیات خود را درباره تقویت مهارت های زبان آموزی بچه ها و اهمیت آن بنویسید .

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید