آموزش در مدارس فنلاند چگونه چگونه است ؟

Rate this post

يکشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۳۱

وقتی به فنلاند رسیدم انتظار داشتم درس های جدیدی بیاموزم تا بتوانم پس از بازگشت به کلاس درسم با تهیه یک برنامه آموزشی خوب ، به دانش آموزانم کمک نمایم تا بیشتر فکر کنند ، بیشتر صحبت کنند و بیشتر تمرین حل کنند  و البته این بیشتر و بیشترها نه فقط در ذهن من که برنامه اکثر معلمان در آمریکاست .  ما فشارهای زیادی به دانش آموزانمان وارد می کنیم تا آن ها را به پایه های بالاتر  بفرستیم و کمک کنیم تا  بتوانند از عهده حل تمرینات دشوارتر و مهم تری  برآیند و این پدیده برنامه ایست که توسط والدین ، معلمین و مسئولان آموزشی مورد تاکید قرار می گیرد .
 در نگاه اول در کلاس های درس  مدارس فنلاند هیچ موضوع  متفاوتی  به چشم نمی خورد و همچنین دانش آموزانی بسیار متفاوت از دانش آموزان خود یا سایر کشورها نیافتم ، پس علت تفاوت چشمگیر دانش آموزان فنلاندی در آزمون های بین المللی در چه بود ؟
 با اندکی تامل و دقت دریافتم که تفاوت ، بیشتر ، ریشه ای و بنیادی است و از این رو شاید زیاد ملموس نباشد . اصل پذیرفته شده و نهادینه در فرهنگ و باور مردم فنلاند  این است : « کمتر ، بهتر است !» و این دقیقاً بر خلاف باور رایج و عمومی اکثر جوامع است ، به عنوان مثال آن ها در زندگی به جای خریدن صدها شیئ بی ارزش و ارزان قیمت ،  تعداد کمی از وسایل گرانقیمت باکیفیت خریداری می کنند  ، زنان بسیار کم آرایش می کنند و مردان ماشین های بزرگ انتخاب نمی کنند و … و این دیدگاه در سیستم آموزشی آن ها نیز تاثیرگذار بوده است . درست برخلاف ما که فکر می کنیم « بیشتر » پاسخی است به همه مشکلات آموزشیمان  و می کوشیم که  با کلاس های بیشتر ، روزهای بیشتر ، تکالیف بیشتر ، فشار بیشتر ، محتوای بیشتر و در نهایت آزمون بیشتر ، هر موضوعی را هر چه بهتر و به زعم خود عمیق تر به دانش آموزانمان بیاموزیم .  در این جا مثالهایی از  این روش در بین معلمان و دانش آموزان ذکر شده است :
* آموزش رسمی کمتر = گزینه های بیشتر
سن شروع آموزش در فنلاند ، هفت سالگی است ، نه سال ابتدایی مدرسه اجباری  بوده و پس از آن در شانزده سالگی  هر دانش آموز این امکان را می یابد که از بین  سه گزینه ی زیر راهی را برگزیند .
۱- آموزش ثانویه : سه سال آموزش تکمیلی که فرد را برای ورود به دانشگاه  و گذراندن آزمونهای ورودی آماده می کند . ( در سالهای اخیر کمتر از چهل درصد از دانش آموزان این گزینه را انتخاب می نمایند . )
۲-آموزش  حرفه ای : در این دوره ی سه ساله دانش آموزان ، حرفه های متنوعی را فرا می گیرند و بعد از آن در صورت تمایل می توانند برای آموزش های بیشتر کالج های مرتبط را ادامه داده و یا  وارد بازار کار شوند . ( کمی بیش از شصت درصد دانش آموزان این راه را برمی گزینند .)
۳- به طور مستقیم وارد بازار کار شوند .( کمتر از پنج درصد این راه را برمی گزینند .)
زمان کمتر در مدرسه = استراحت بیشتر
 زمان آغاز به کار مدارس از حدود ساعت ۹ تا ۹:۴۵ هر روز می باشد ، آنها براساس آخرین تحقیقات معتقدند که خواب کافی در صبح از نیازهای کودکان است و ساعت پایان کار مدارس حدود ۲ تا ۲:۴۵ است . آن ها به طور متوسط ۳ یا ۴ کلاس ۷۵ دقیقه ای  در روز دارند .
ساعات کار کمتر = ساعات تفکر و برنامه ریزی بیشتر
معلمان روزهای کاری کوتاه تری دارند . نه معلمان و نه دانش آموزان مجبور نیستند زمان هایی را که کلاس ندارند در مدرسه بمانند ، این ساعات اضافی صرف  تفکر بیشتر درباره کلاس و برنامه ریزی برای نحوه آموزش توسط معلمان می شود .
تعداد معلمان کمتر = مراقبت و سازگاری بیشتر
دانش آموزان فنلاندی اغلب در شش سال اول با یک معلم ثابت هستند و سال بعد با او به پایه بالاتر می روند . این سبب می شود که معلم با خلق و خو و روحیات دانش آموز خود کاملاً آشنا بوده  و بتواند برای هر کدام راهکار مناسبی را اتخاذ نماید  و از آنجا که تعداد دانش آموزان در کلاس ها بین ۱۵ تا ۲۰ نفر می باشد  معلم  در ابتدای هر سال تحصیلی دقیقا می داند که هر دانش آموز تا چه میزان یادگیری و پیشرفت داشته و از کجا باید آغاز کند .  به اعتقاد من این یکی از مهم ترین دلایل موفقیت این سیستم است که کمتر  مورد توجه قرار گرفته است .
پذیرش کمتر =  انتخاب بهتر
فنلاندی ها بسیار سخت می کوشند تا مطمئن شوند که معلم ضعیف یا بد ندارند .
آموزگاری  برای مدارس ابتدایی سخت ترین و پررقابت ترین مدرکی است که در فنلاند می توان گرفت  و هر ساله تنها ۱۰% متقاضیان آن پذیرفته شده و هزاران نفر مردود می شوند .
یک شخص برای معلم ابتدایی شدن نه تنها باید بهترین باشد بلکه باید آزمون ها و مصاحبه های ورودی متعددی را پشت سر بگذارد . در نتیجه والدین با آسودگی خاطر به معلمین و کیفیت کار ان ها اعتماد دارند و در کار و آموزش آن ها  دخالت نمی کنند .
کلاس های کمتر = وقت  استراحت بیشتر
دانش آموزان در طی روز سه یا چهار کلاس و چندین وقت استراحت مناسب دارند که اغلب در محیط باز برگزار می شود . معلمان نیز از این وقتهای استراحت  همراه با  امکاناتی همچون قهوه جوش ، آشپزخانه ،میان وعده ، میوه های تازه  و حتی صندلی ماساژ برخوردارند .
آزمون های کمتر = یادگیری بیشتر
تصور کنید اگر دانش اموزان و معلمین اضطراب  امتحان را نداشته باشندچه کلاس جالب و مفرحی می توانند داشته باشند و معلمان برای انجام کارهای جدید و جالب آموزشی از چه قدرت ریسک بالاتری می توانند برخوردار باشند .  این عامل سبب می شود که آموزگاران بتوانند در کلاس های درس مهارت های مفید و جالبی همچون خیاطی ، آشپزی  و نجاری را نیز انجام دهند و در ضمن  سایر دروسشان را نیز به طور غیر مستقیم و در حین  یادگیری این مهارت ها  بیاموزند .
عناوین درسی کمتر = عمق یادگیری بیشتر
هر چه عناوین آموزشی و مباحثی که در سرفصل تدریس یک کلاس درس در هر پایه تحصیلی قرار گرفته است  ، کمتر ولی از بین ضروری ترین مباحث انتخاب شود ، با تمرکز بیشتری می توان به  آن موارد اندک ولی مهم  پرداخت و در نتیجه عمق یادگیری دانش آموزان را در آن مباحث افزایش داد .
تکالیف کمتر = تمرکز و اشتراک آموزشی بیشتر
بر اساس آمار سازمان جهانی oecd  ( سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی ) دانش آموزان فنلاندی کمترین میزان تکلیف را در میان  دانش آموزان سایر کشورهای جهان دارند . به طور متوسط کمتر از نیم ساعت در هر شب .
همچنین آنها هیچ درسی برای  خانه و یا معلم خصوصی و کلاس های متفرقه و اضافی خارج از مدرسه ندارند . این مسئله در مقایسه با کشورهای خاورمیانه بسیار تعجب برانگیز است که آن ها کلاس های فوق برنامه زیادی علاوه برساعات درسی خود برای دانش آموزانشان دارند .، در حالیکه در مدارس فنلاند هر چه که برای یک دانش آموز لازم است  در مدرسه به او می اموزند .
از طرفی دانش اموزان فنلاندی همیشه یک کاردستی یا پروژه عملی در کنار درس خود دارند و اگر گاهی دانش اموزی رغبت به بودن در کلاس نداشته باشد ، به تشخیص معلم باید به سراغ ان رفته و آن را انجام دهد . این پروژه ها همیشگی بوده  و با پایان هر کدام پروژه دیگری برای آن دانش آموز آغاز می گردد .
 منبع : https://fillingmymap.com/2015/04/15/11-ways-finlands-education-system-shows-us-that-less-is-more/

نظر شما چیست؟

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید