دوران طلایی یادگیری کودکان چه زمانی است؟

   (۲ امتیاز دهنده)
دوران طلایی یادگیری کودکان چه زمانی است؟

سال های قبل ازدبستان و به ویژه  دوره ی پیش دبستانی  فرصت طلایی در آموزش به کودکان است . 

امامتاسفانه در نظام آموزشی ما برنامه ریزی مشخصی برای آموزش های پیش از دبستان بچه ها وجود ندارد و آموزش و پرورش مسئولیت تعلیم وتربیت بچه ها را از کلاس اول به صورت رسمی و جدی بر عهده  می گیرد .

این در حالیست که امروزه تاثیر آموزش های قبل از دبستان بر موفقیت های آینده ی افراد به اثبات رسیده است و کشور های توسعه یافته سال هاست که  بر روی آموزش و پرورش کودکان خود قبل از هفت سالگی سرمایه گذاری می کنند.

به اشتراک بگذارید :

امروزه بسیاری از اندیشمندان سال های پیش از دبستان را پر ثمرترین سال ها برای یادگیری و آموزش می دانند و معتقدند که کودک خردسال با سرعتی بیشتراز آنچه بعدها خواهد توانست،یادمی گیرد  و ارتباطات و تداعی های ذهنی او در خردسالی پایدارتر از یادگیری های او در دوره های بعدی زندگی اش خواهد بود .

سال های اولیه زندگی کودک ازنظر تعلیم وتربیت چنان پراهمیت  است که حتی یک ساعت تاخیر در آن زیان بار است  و در واقع شخصیت هر انسانی در شش سال اول زندگی او شکل می گیرد.

بدین جهت نباید کودک را به عنوان یک انسان کوچک در نظر بگیریم و فقط شاهد رشد کردن و قد کشیدن او باشیم .

در عصر جدید اغلب کشورها به اهمیت و ضرورت آموزش و پرورش در دوره ی پیش از دبستان پی برده اند .

کشورهای توسعه یافته سرمایه گذاری در آموزش و پرورش این دوره از زندگی کودکان را برای دست یابی آن ها به موفقیت های آینده ضروری می دانند بنابراین در سیستم رسمی آموزش و پرورش خود برنامه ریزی های دقیق و هدفمندی برای آموزش غیرمستقیم کودکان قبل از ورود آن ها به دبستان، دارند .

از جمله مهمترین اهداف آموزش های قبل از دبستان می توان به زمینه سازی برای آموزش های آینده به ویژه در زبان آموزی و ریاضی ، افزایش توانایی هایی مثل درک مطلب و تمرکز  و به طور کلی بالا بردن سطح آموزش پذیری کودکان اشاره نمود .

این مهم در سیستم آموزش رسمی کشور ما اهمیت چندانی ندارد و در واقع کار نظام آموزشی ما با ورود بچه ها به کلاس اول آغاز می شود .

بخش اعظم مسئولیت آموزش های قبل از دبستان  به سازمان بهزیستی  واگذار شده است و آموزش در  دوره ی پیش دبستانی نیز به گونه ایست که هم مدارس ، هم مهد های کودک و هم اشخاص حقیقی می توانند اقدام به گرفتن مجوز و برگزاری کلاس های این دوره ی آموزشی نمایند.

از سوی دیگر جذب نیروی انسانی برای تعلیم و تربیت خردسالان ما در مهدهای کودک وپیش دبستانی ها به صلاحدید مدیران این مراکز صورت می گیرد و یک کار تخصصی محسوب نمی گردد.

نبود برنامه ریزی واحد و اصولی برای آموزش های قبل از دبستان ، مربیان و مسئولین مهد ها و پیش دبستانی ها را به ناچار وارد عرصه ی رقابت نادرستی در آموزش کودکان برای جلب رضایت والدین نموده است .

آموزش هایی از قبیل حفظ شعر ، دانستن نام ویتامین ها ،نام اعضای داخلی بدن و کار هر کدام از آن ها ، خواص دارو های گیاهی ، شناخت حروف الفبا و شمارش اعداد و نیز نوشتن آن ها و... اصلی تری ترین بخش های آموزش این دوره ی با ارزش زندگی کودکان ما را تشکیل می دهد .

ظاهراً هر چه مربیان با آموزش های مستقیم خود ، انباشتن اطلاعات در ذهن بچه ها و القا کردن  آداب اجتماعی  و نیز کلیشه ای ساختن افکار و رفتار آن ها را بهتر انجام دهند ، والدین رضایت بیشتری خواهند داشت .

شرایط موجود حاکی از آن است که در کشور ما همگان آموزش های قبل از دبستان را تخصصی نمی دانند .

تجربه ی ما در تعامل با دانش آموزان دبستانی و مطالعه نظریات بزرگان عرصه ی آموزش ، ما را به این باور رسانده است که در دوران دبستان به ویژه در پایه ی اول ، بچه هایی عملکرد آموزشی بهتری نسبت به همسالان خود دارند که بر اثر تجربیات ، بازی ها و ذهن ورزی های هدفمند و مناسب در سال های قبل از مدرسه ،آموزش پذیرتر شده اند و راه فکر کردن ، خوب دیدن و خوب شنیدن را پیدا کرده اند .

در این سال ها بچه های هفت ساله ی زیادی را دیدیم که وقتی یک سؤال تحلیلی ساده اما جدید  و متناسب با سنشان از آن ها می پرسیدیم اصلاً نمی دانستند چگونه باید برای پیدا کردن جواب فکر کنند اما همین بچه ها ذهنشان پر بود از انواع اطلاعات رایج کلیشه ای و به درد نخور از علائم رانندگی گرفته تا وظایف تخصصی اندام های داخلی بدن که در مهد ها و پیش دبستانی ها به آن ها آموخته بودند.

در کنار آن ها بچه هایی هم بودند که حتی وقتی با یک سوال تحلیلی فراتر از سنشان مواجه می شدند از برق نگاهشان و توضیحاتشان می توان فهمید که حد اقل مسیر فکری درستی را در ذهنشان دنبال می کنند . در واقع چیزی که در محک زدن این کودکان برای ما ارزشمند است و وجه تمایز آن ها با سایر همسالانشان است ، همان فرایند تفکر آن هاست نه پاسخی که آن ها درنهایت به آن پرسش خواهند داد .

این تجربیات و یافته ها ما را برآن داشت تا به آموزش کودکان به عنوان یک کار تخصصی نگریسته و  در پی یافتن ایده ها و راه حل های جدید متناسب با شرایط  فرهنگی و آموزشی جامعه ی خود ، برای  تربیت و پررش کودکانی آموزش پذیر ، خلاق و توانا باشیم .

                                                                                                                                                       مرضیه کاظمی

 

اگر کودکی در سن پیش دبستانی یا در بدو ورود به کلاس اول دارید برای مشاهده فایل رایگان " آیا فرزند شما آمادگی ورود به کلاس اول را دارد ؟ "  اینجا  کلیک کنید .

                                                                                                                                        


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
مهدی ترکی:
۱۳۹۵/۰۵/۱۴
illegal0 downvote0 | 0upvote

سلام
من پسری 2 ساله دارم.آیا برنامه مشخصی برای رشد بهتر شخصیتی ایشان پیشنهاد می کنید؟پاسخ

رازینا کلاس پاسخ داده:
۱۳۹۵/۰۵/۱۷
illegal0 downvote0 | 0upvote

سلام . 

برای اطلاع از تمرینات و روش های مورد نظر خود از مطالب کانال تلگرام ما استفاده کنید .

همچنین محصول صوتی تصویری مفاهیم پایه پیش از دبستان برای فرزند شما مناسب است . 

موفق باشید .

پاسخ

کسانیکه مطلب بالا را پسندیدند، از مطالب زیر نیز دیدن کردند:

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi