مقایسه ، مخرب ترین انگیزاننده!

   (۱ امتیاز دهنده)
مقایسه ، مخرب ترین انگیزاننده!

به اشتراک بگذارید :

یکی  از ضد ارزش هایی که در جامعه  امروز  ما به صورت  پررنگ  وجود دارد  و همه ی  ما هم  در محیط کاری  خود  و هم در روابط  فامیلی  و دوستی  ، نمونه  هایی از آن  را تجربه  کرده ایم  حسادت  و چشم و هم چشمی  است . این روزها همه اعم  از مردم  ، رسانه  ها و بزرگان فرهنگی  جامعه  می توانند  ساعت ها  درباره ی  بد بودن  این ویژگی  اخلاقی  و رفتاری  سخن بگویند  و کودکان  جامعه مان  را از آن نهی  کنند. امّا چرا  بچّه ها  شاهد این  هستند  که این خصلت یکی  از رفتارهای تغییر ناپذیر  بعضی  از  بزرگترها  شده است . ریشه  یابی  این مسئله  کار سختی نیست  ، فقط  کافی است   کلاس های  درسی  را که  از هفت سالگی  پای  ثابت آن ها شدیم  به یاد آوریم . چه  جزء گروه  دانش آموزان خوب بوده ایم  چه در  زمره  دانش آموزان  ضعیف . آیا  آن  قویترین  ابزار  تربیتی  و آموزشی   که اغلب  معلّمانمان  به ویژه  در دوره دبستان  می شناختند و باورشان  براین بود  که برای بچّه ها  انگیزه  بخش  است ، چیزی  به جز مقایسه ی  کردن بچّه ها  و ایجاد رقابت  در میان  آن ها بود ؟  از نمره ی خوب یا  مثبت  و منفی  دادن   گرفته تامبصر  کردن  شاگردان زرنگ؟

انگیزه ی زندگی بخشی که  چند نفری  از بچّه ها  را مثل یک  حباب  توخالی  بزرگ  و بزرگتر می کرد  و به چند نفری  هم این یقین را می داد  که واقعاً  تنبل  و بی عرضه اند  و این حقیقتی  است که می بایست  در همان دوره ی ابتدایی  بپذیرند  و تا پایان  دوران  دانش آموزی  با خود یدک  بکشند  و البتّه  جمع  کثیری  از بچّه ها هم که بین این دو گروه  بودند  ،  دریافته بودند  با تلاش  و پشتکار  می توانند حداقل از برچسب  خنگی  و تنبلی فرار کنند.

واقعاً  ما انتظار داریم  آن همه   مقایسه  و رقابت های  ناسالم  بدون  هیچ  اثری  بر فرهنگ  ما سپری شده باشند؟

حال  فکر  می کنم  پیش بینی  تفکرات  ، ارز ش ها  و فرهنگ  نسل بعد  از ما کار  بسیار ساده  ای باشد .  یک نگاه  مختصر به رقابت  های انگیزه بخش  تر  کلاس های  امروز   هم در مهدها و هم در دبستان  ها ،از  کمد جایزه  ها گرفته  تا پولک  هایی  که  در زیر عکس  بچّه های  هر کلاس روی دیوار  چسبانده  شده است  تا معلّم  بتواند در کلاسداری  بهتر عمل  نماید  یا سطح آموزشی کلاس را ارتقاء دهد  ، خود  به ما می گوید  که در اجتماع  آینده ی ایران  عزیزمان  بچّه ها  حسادت و چشم و هم چشمی  را تا چه حد  درک خواهند  کرد و  چه قدر  از آن رنج  برده  و خواهند برد.

                                                                                                                  نگارنده : مرضیه کاظمی


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi