چرا آلفرد بینه پس از ابداع اولین آزمون سنجش هوش پشیمان شد ؟ 20 , , 2018 , September

چرا آلفرد بینه پس از ابداع اولین آزمون سنجش هوش پشیمان شد ؟

يکشنبه، 28 خرداد 1396 18:37

در سال 1904 وزیر آموزش همگانی پاریس از روانشناس فرانسوی( آلفرد بینه)  و گروهی از همکارانش خواست تا روشی را ابداع کنند که بتواند دانش آموزان ناتوان مقطع ابتدایی را که دچار ناکامی تحصیلی گشته و نیازمند توجه ویژه اند  شناسایی نماید.
تلاش های این تیم ار روانشناسان به پایه ریزی نخستین آزمونهای هوش انجامید که بعدا آزمونهای بهره هوشی نام گرفتند.
در واقع او این آزمونها را به عنوان یک ابزاری عملی برای شناسایی کودکان غقب مانده ذهنی برای  ارائه آموزش های  متناسب با نیاز این کودکان طراحی کرد،اما هنگامیکه دریافت این آزمونها سبب تقویت دیدگاه سنتی درباره هوش می شود از اقدام خود دلسرد شد.
 دیدگاه سنتی که بر پایه دو اصل استوار بود:
1-     نبوغ و هوش یک عامل وراثتی است.
2-     اذهان برتر و استعدادهای خاص در هر موقعیتی برتر خواهند بود.
 
او نسبت به این ادعا که هوش یک کمیت ثابت بوده و قابلیت بهبود ندارد منتقد بود و می گفت  این یک بد بینی ظالمانه است که باید در مقابل آن ایستادگی کنیم.
بسیاری از روانشناسان در این زمینه با او هم عقیده  بوده و اینگونه استدلال می نمایند
که اگر هوش تا میزان زیادی ارثی باشد ،تلاش برای بهبود عملکرد آن چه سودی در بر خواهد داشت؟و آیا می توان به پرورش فکری کودکان امیدوار بود چنانچه فاقد این قابلیت ارثی باشند؟
همچنین او منتقد گروهی از روانشناسان دیگر مانند چارلز اسپیرمن بود که تفکر را صرفا حاصل عملکرد هوش می دانستند. او در مقابل استدلال می کرد که تفکر حاصل عملکرد های خرد تر مانند توجه ، مشاهده ، افتراق ، حافظه ، قضاوت ،و...می باشد.
او معتقد بود قوای ذهنی که ما از بدو تولد با خود داریم چندان مهم نیستند بلکه چگونگی استفاده از این قوا و نحوه پرورش آنها ست که از اهمیت ویزه ای برخوردار است.
او همچنین یک سیستم آموزشی کار محور به نام ارتوپدی ذهنی را پیشنهاد کرد که شامل تمرینات ویژه ای برای تقویت توجه ، حافظه، ادراک ،تجزیه و تحلیل ، ابداع، تشخیص و اراده است.
علاوه بر اینها او عامل انگیزه را در آموزش کودکان بسیار حیاتی می دانست و می گفت تنها اگر کسی انگیزه کافی داشته باشد می تواند تحت آموزش قرار گیرد تا هوشمندانه تر عمل کند.
همچنین از نظر او آنچه که یک کودک نیاز دارد ، تعلیم چگونه آموختن است.
دست روزگار براین بود که بنیان گذار آزمونهای سنجش هوش ، خود بایستی پیشگام  توسعه و اجرای روش های بهبود مهارت های فکری و هوش گردد. مسیری را که او در این زمینه گشود همچنان ادامه دارد. 

بازدید : 478تاریخ انتشار : 1396/03/28

صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی رازینا کلاس

بخش آنلاین کتاب صوتی

تماس با ما
  • تلفن : ۳۲۵۳۰۲۴۳ - 034
  • info@razinaclass.com
  • آدرس: کرمان ، خیابان آیت الله صالحی ، کوچه شماره ۱۳ ، مجتمع یاس ، طبقه سوم ، واحد 6
  • کدپستی: 7619643151
لینکهای مفید
شبکه های اجتماعی

شبکه های

کرمان ، خیابان آیت الله صالحی ، کوچه شماره ۱۳ ، مجتمع یاس ، طبقه سوم ، واحد 6 | تلفن : ۳۲۵۳۰۲۴۳_۰۳۴

طراحی سایت در اصفهان