در مدارس فنلاند چه می گذرد؟

   (۱ امتیاز دهنده)
در مدارس فنلاند چه می گذرد؟

مقاله زیر مربوط به گزارش بازدید یک معلم آمریکایی از مدارس فنلاند است.

وی دیده ها و شنیده های خود را به صورت یک مقاله منتشر نموده است.

این مقاله تا حد بسیار زیادی دیدگاه کلی حاکم بر سیستم آموزشی این کشور را مشخص می کند .

به اشتراک بگذارید :

سیستم آموزشی فنلاند

اغلب معتقدند که انجام تمرین بیشتر باعث بهبود عملکرد دانش آموزان می شود.این دیدگاه فاسد از روز اول حضور دانش آموزان در مدارس دیده می شود.در حالیکه انجام تمرین بیشتر باعث تحمیل فشاری مضاعف روی آنهاست به این خاطر که بتوان آنها را به کلاس بالاتر هل دهیم.وقتیکه من"نویسنده" به فنلاند رسیدم هیچ تفکر ویژه ای در تدریس و یادگیری ریاضی ندیدم و در دانش آموزان فنلاندی هم چیزی بیشتر از دانش آموزان سایر کشورها  از لحاظ محتوای ریاضی ندیدم.در واقع کلاسهای ریاضی دبیرستانهای فنلاند نمونه ای بود از همان چیزی که من در هند دیده بودم.

دستورالعمل و ساختار کلاس ریاضی در فنلاند از یک فرمول اساسی تبعیت می کند که در طول قرنها روی همه معلمان ریاضی اجرا شده است.

معلمان تکلیف می دهند،درس می دهند و ....پس تفاوت در چیست؟اگر همه چیز مشابه است پس چرا نتایج متفاوت است ؟مسئله اینجاست که تفاوت در ساختار نیست .تدریس خوب ،تدریس خوب است و این موضوع هم در فنلاند و هم در سایر کشورها دیده می شود.تفاوت زیاد ملموس نیست.فنلاندیها معتقدند که کمترین آموزش بیشترین بازدهی را دارد.کمترین بیشترین است.این نظریه یک اصل راهنما ،در فلسفه آموزش فنلاند است.آنها به این اصل معتقدند و با آن زندگی می کنند و در تمام جنبه های زندگی روزمره شان جریان دارد.

خانه های آنها بزرگتر از آن چیزی نیست که آنها برای یک زندگی راحت به آن احتیاج دارند.آنها ساده زندگی می کنند.

زنان آنها کمترین آرایش را دارند.ماشین مورد استفاده مردانشان در حد نیازشان است.آنها بجای خرید صدها وسیله بی ارزش ارزانقیمت ، یک وسیله گرانقیمت با کیفیت که زمان بیشتری می توانند از آن استفاده کنند می خرند.برعکس سایرین که در تمام ابعاد زندگیشان از اصل بیشترین استفاده می کنند.ما معمولا معتقدیم هر چیز بیشتری پاسخی است به تمام مشکلات آموزشی ما.

معتقدیم هر مشکلی با کلاسهای بیشتر،زمان بیشتر،تکلیف بیشتر،فشار بیشتر،جلسات بیشتر ،کلاسهای فوق برنامه بیشتر و امتحانات بیشتر حل میشود،در حالیکه همه اینها باعث استرس بیشتر به دانش آموزان و زحمت و نا امیدی بیشتر معلم می شود.

1-آموزش رسمی کمتر:اختیار بیشتر معلم

دانش آموزان درفنلاند در سن 7 سالگی به  مدرسه می روند.آنها به بچه ها این اجازه را می دهند تا بازی کنند و از طریق بازی دنیای خود را کشف کنند.دوره ابتدایی 9 سال به طول می انجامد و بعد از آن هر کس مختاراست  یکی از گزینه های زیر را انتخاب کند:

*دبیرستان :در این برنامه سه ساله دانش آموزان برای امتحانی آماده می شوند که مشخص کننده این است که می توانند به دانشگاه راه یابند یا خیر.در سالهای اخیر کمتر از 40% دانش آموزان این قسمت را برمی گزینند.

*آموزش مهارت های شغلی :این یک برنامه سه ساله است که حرفه های مختلف را به دانش آموزان تعلیم می دهد.البته این دسته از دانش آموزان هم می توانند در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کنند.هر چند که آنها اغلب از مهارت به دست آورده شان راضی هستند ویا به نیروی کار مبدل می شوند و یا به دانشگاه پلی تکنیک برای آموزش بیشتر روانه می شوند.کمی کمتر از 60% این بخش را بر می گزینند.

اینگونه  نیست که همه مجبور باشند دروس شیمی پیشرفته و محاسبات و اقتصاد و ...را بگذرانند ،نباید همه مدرک دانشگاهی داشته باشند.هیچکس مجبور نیست به دانشگاه برود .چه می شد اگر همه  کودکانمان را طوری پرورش می دادیم که علیرغم نداشتن مدرک دانشگاهی باز هم احساس ارزشمندی می کردند؟

*ورود به بازار کار که کمتر از 5% این راه را  برمیگزینند.

2-زمان کمتر در مدرسه :استراحت بیشتر

ساعات شروع به کار مدارس بین 9 تا 9:45 است.آنها معتقدند که نوجوانان به خواب کافی در صبح نیازمندند.ساعات کار مدرسه بین ساعت 2 تا 2:45 پایان می یابد.آنها 3 یا 4 کلاس 75 دقیقه ای با چندین زنگ تفریح بین آنها دارند.این سیستم باعث می شود که هم دانش آموزان و هم معلمان استراحت کنند و برای شروع دوباره تدریس و یادگیری آماده شوند.

3-ساعات آموزشی کمتر:زمان برنامه ریزی شده بیشتر

معلم ها روزهای کاری کوتاهتری دارند .به طور متوسط هر معلم فنلاندی سالانه 600 ساعت تدریس می کند و یا حدود 4 درس روزانه در حالیکه یک معلم در آمریکا،اغلب زمان تدریسش دو برابر این مقدار است ،بطور متوسط 1080 ساعت تدریس سالانه و حدود 6 درس روزانه.این سیستم باعث می شود که معلمان فنلاندی بتوانند زمان بیشتری برای برنامه ریزی و تفکر در مورد هر درس داشته باشند.

4-معلمان کمتر :ثبات و مراقبت بیشتر

دانش آموزان دوره ابتدایی به مدت 6 سال یک معلم دارند.یک معلم ثابت برای شش سال پیاپی از تمایلات ، طبیعت وذات کودک آگاه می شود و با سپری کردن سالهای متمادی با 20-15 دانش آموز ،احتیاجات ساختاری ،فردی و روشهای یادگیری هر کدام را درک می کند.چنین معلمی می داند که هر دانش آموزی از لحاظ علمی در کجا بوده است و در حال رفتن به کجاست.

چنین معلمهایی خود انگیزه زیادی برای مشاهده پیشرفت هر دانش آموز و رسیدن به اهدافشان دارند.این سیستم نه تنها برای دانش آموزان بلکه برای معلمان هم مفید است.این مسئله یکی از دلالیل اصلی موفقیت فنلاند در امر آموزش است.

5-استخدام کمتر:اعتماد به نفس بیشتر معلم

به علت این که هر دانش آموز مدت شش سال را با یک معلم می گذراند ،مسئولین حداکثر سعی خود را برای بکارگیری یک معلم خوب اعمال می کنند.رشته آموزش دوره ابتدایی مهمترین مدرک رقابتی در فنلاند است و سالانه  فقط 10 درصد داوطلبان آن پذیرفته می شوند و هزاران نفر هر ساله مردود می شوند.یک شخص برای اینکه معلم دبستان باشد نه تنها باید بهترین و هوشمندترین باشد بلکه باید مصاحبه ها و آزمون های زیادی را هم پشت سر بگذارد.

آنها دریافته اند که توانایی تدریس چیزی نیست که با مطالعه و درس خواندن برای کسی قابل دستیابی باشد بلکه این مسئله یک استعداد درونی است،که فقط برخی افراد از آن برخوردارند.بر همین اساس والدین اعتماد بالایی به معلمان در مورد کیفیت بالای آموزش دارند.

 

6-کلاس های کمتر :زنگ تفریح بیشتر

دانش آموزان در طول روز فقط 3 یا 4 کلاس دارند.آنها چندین زنگ تفریح و استراحت و میان وعده دارند واغلب این زمان ها در محیط باز روی می دهد.

این زمانهای 20-15 دقیقه ای فرصتی است برای آنها تا مطالب یاد گرفته شده را هضم کنند.معلمین هم در این فرصت به اتاقهای ویژه خود هدایت می شوند که این اتاق ها شامل آشپزخانه های کوچکی هستند که در آنجا میوه های تازه،میان وعده هایی مفید،قهوه و... سرو میشود.حتی در برخی مدارس صندلی ماساژدارند.

7-آزمون های کمتر :یادگیری بیشتر

در ذهن خود تصور کنید چه کارهای جالبی را شما می توانستید با دانش آموزانتان در نبود شرایط سخت امتحان گیری انجام دهید.

تصور کنید شرایطی را که فشار سنگین آزمونها هر ساله بر شما حاکم نبود.در شرایطی که توجه شما همواره معطوف به نمرات امتحان دانش آموزان نبود.

در فنلاند والدین به معلمان اعتماد کامل در نحوه انجام وظیفه شان دارند ،در این شرایط معلم کنترل بیشتری روی کلاس و محتوایش دارد.معلم قدرت ریسک بیشتری دارد و می تواند شرایط مهیج و محرکی راخلق کند ،شرایطی  را که دانش آموزان را از لحاظ مهارتی برای ورود به دنیای واقعی آماده می کند.آنها برای آموزش مهارت هایی که باعث پیشرفت های فردی دانش آموزان برای نیل به اهدافشان می شود ،زمان بیشتری دارند.آنها برای تدریس مهارت های زندگی مثل دوزندگی،آشپزی،نجاری و ... زمان دارند و در کنار چنین مهارت هایی است که آنها ریاضیات و حل مسئله را آموزش می بینند.

8-عناوین درسی کمتر:عمق یادگیری بیشتر

در مدارس ما برای اینکه دانش آموزان عقب نمانند هر روز درس های جدید ارائه می شود و باز هم معلم احساس می کند که عقب مانده است.از چه چیز عقب می ماند؟مشخص نیست،فقط باعث تحمیل فشار بر معلم و دانش آموز است.

در فنلاند معلمان یک درس را عمیقا آموزش می دهند آن هم در شرایطی که هیچ واهمه ای از عقب ماندن ندارند.

همچنین زمانهای برگزاری کلاس ریاضی در هر هفته زیاد نیست.،حتی گاهی در هفته یک جلسه.یکی از معلمان کتاب ریاضی اش را به من "نویسنده"نشان داد،کل محتوای آن شامل یک فصل از کتاب درسی ریاضی ما در آمریکا بود و به من گفت شما چرا کودکانتان را مجبور می کنید تا در زمانی کم مطالبی زیاد را بیاموزند.

9-تکلیف کمتر :مشارکت بیشتر

آمارها نشان می دهد که دانش آموزان فنلاندی کمترین میزان تکلیف را درجهان دارند.بطور متوسط هرشب کمتر از 5/1 ساعت .

البته باید گفت که دانش آموزان در کلاس تکلیف خود را انجام می دهندو معلم هم احساس می کند همان چیزی که کودک در مدرسه انجام می دهد کفایت می کند.

 

10-تعداد دانش آموزان کمتر :توجه انفرادی بیشتر

واضح است که اگر تعداد  دانش آموزان کلاسی کمتر باشد معلم وقت بیشتری برای توجه به یادگیری هر فرد دارد.

11-ساختار کمتر :اعتماد بیشتر

به جای مشکوک بودن به یک سیستم و برگزاری تست ها و آزمون های فراوان برای مشاهده اینکه کدام سیتم کارآمدتر است ،آنها به یک سیستم اعتماد می کنند.جامعه به مدارس ،مدارس و والدین به معلمان،معلمان به دانش آموزان و دانش آموزان به معلمان در نحوه انجام وظیفه شان به بهترین نحو ممکن اعتماد می کنند و در آخر جامعه به سیستم آموزشی اعتماد می کند.

منبع:

www.fillingmymap.com

11 ways finland”s education system shows us that less is more

 


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
hamideh amini:
۱۳۹۵/۰۵/۱۲
illegal0 downvote0 | 0upvote

خداقوت
کاش سیستم آموزش پرورش ما هم به این دیدگاه برسه و تغییرات بزرگ انجام بشه پاسخ

صادق غلامی:
۱۳۹۵/۰۴/۲۹
illegal0 downvote0 | 0upvote

سلام ممنون از مطالب انتخابی شما،تنها تقاضایی که دارم این است که فضای سایت وتلگزام را باکلمات پر فروش ترین مطالب وازاین دست واژگان اقتصادی ومنفعت طلبانه جلوه ندهیداگرچه میدانم این فعالیت شما هزینه بردار است ولی به فرمایش خودتان میتوان راه حلی غیرکلیشه ای برای درآمدزایی ابداع نمودیاحتی راه حلها را میتوان بامشورت مخطبین پیدانمود.اینقدر مباحثتان جالب وبه موقع برای آموزش کشور است که ابتدا رفتم به آسیب شناسی فعالیت شما.معلمی کوچک از خانواده فرهنگیانپاسخ

رازینا کلاس پاسخ داده:
۱۳۹۵/۰۴/۲۹
illegal0 downvote0 | 0upvote

سلام خدمت شما دوست گرامی 

از توجه و دقت شما بسیار متشکریم . 

اگر منظور شما بخش محصولات پرفروش سایت است ، این بخش در طراحی ابتدایی سایت گنجانده شده و به طور خودکار عمل میکند . 

هر چند ما هم مثل شما معتقدیم که کار فرهنگی بسیار ارزشمند است اما همان طور که خود شما هم تایید می فرمایید ، کار ی پرهزینه بوده و برای ادامه حیات خود نیازمند در آمد نیز می باشد . 

باز هم از شما و نظر ارزشمندتان سپاسگزاریم . 

موفق باشید. 

پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi