عوامل موثر بر املای کودکان چه مواردی هستند ؟

   (۱ امتیاز دهنده)
عوامل موثر بر املای کودکان چه مواردی هستند ؟

املا یا همان دیکته از دروسی است که از دیر باز به عنوان یکی از دروس مهم و همیشگی و آموزش های متداول به کودکان به حساب می آمده است و آموزگاران و والدین اهمیت ویژه ای برای آن قائل بوده اند . در این مقاله به بعضی از عوامل موثر بر املا در دانش آموزان به ویژه دانش آموزان دبستانی پرداخته شده است .

به اشتراک بگذارید :

املا یا دیکته چیست و عوامل موثر بر آن کدامند؟ 

املا یا همان دیکته به معنی درست نویسی کلمات بدون نگاه گردن به اصل آن کلمه است .

دانش آموزان در پایه اول پس از شناخت حروف و نشانه های نوشتاری زبان کم کم می آموزند که چگونه باید صورت گفتاری و صوتی کلمات را به صورت نوشتاری بدل کنند .

در زبان فارسی فقط یاد گرفتن حروف الفبا و قواعد ترکیب حاکم بر آن ها نمی تواند سبب درست نویسی همه کلماتی که دانش آموز می شنود باشد زیرا درست نوشتن بسیاری از کلمات زبان فارسی ارتباط تنگاتنگی با حافظه دیداری کودک دارد .

نشانه های چندشکلی زبان فارسی در واقع حروفی هستند که با صداهای یکسان تلفظ می شوند اما شکل های نوشتاری گوناگونی دارند ؛این حروف  ( ز ، ذ ، ض ، ظ) ، ( س ، ث ،ص ) ، (ه  ،ح ) ، ( ت ، ط) و (ا ، ع) هستند که دانش آموز فقط با شنیدن صدای آن ها قادر نیست به درستی شکل صحیح آن را برای کلمه مورد نظر انتخاب نماید .

از طرف دیگر سایر خرده مهارت های ادراک بینایی نیز بایستی به نحو شایسته ای پرورش یافته باشند ، برای مثال در کودکانی که در بسیاری مواقع حروف را جا به جا می نویسند (مثلا ممکن است" مدرسه "را "مردسه" بنویسند) و یا در تشخیص حروف نسبتا مشابه مانند  ج  و چ  دچار اشکال می شوند کودکانی هستند که در همه خرده مهارت های ادراک بینایی توانایی کافی را کسب نکرده اند .

دسته ی دیگری  از اشکالات رایج املایی در کودکان  اشتباهاتی هستند که به مهارت شنیداری کودک بر می گردند ، به عنوان مثال کودکانی که کلمه را به درستی نشنیده و یا پس از شنیدن فراموش می کنند نیز در نوشتن متن املا با اشکالاتی در جا انداختن کلمات و یا نوشتن کلمه ای غیر از کلمه ی اصلی زیاد مواجه می شوند .

یکی از موارد دیگری که به درست نویسی و املای صحیح کلمات کمک می کند ، درک مطلب مناسب ، دانستن معانی ، ریشه ها و هم خانواده های واژه ها و گستردگی دایره واژگان فرد است ، افزایش این مهارت ها در دانش آموز سبب می شود تا دیگر نیازی به حافظه سپردن شکل تصویری همه کلمات نداشته باشد و خود بتواند با توجه به معنی ، هم خانواده و یا ریشه کلمه ای که می شنود شکل درست آن کلمه را تشخیص دهد حتی اگر آن را قبلا ندیده باشد . 

به عنوان مثال دانش آموزی که کلمه نظم را به درستی می نویسد و آن را در حافظه تصویری خود دارد ، با شنیدن کلماتی مانند ناظم ، منظم ، تنظیم و انتظامات و با درک هم خانواده بودن همه این کلمات با کلمه ی نظم ، می تواند شکل درست ظ را برای نوشتن این کلمات برگزیند . 

بنابراین باید توجه داشت که روش های سنتی رفع مشکلات املایی کودکان مانند رونویسی های زیاد از روی متن و کلمه  یا املا گویی های مکرر به کودک نمی تواند تاثیر به سزایی در رفع این عیوب داشته باشد و شایسته است که والدین و آموزگاران با آگاهی از این مسئله و راه های برطرف شدن این مشکلات تمرینات موثر تری را برای بهبود املای کودکان انتخاب نمایند .

برای دیدن دانلود رایگان" ریشه مشکلات املا و زبان آموزی کودکان چیست و چگونه آن ها را برطرف کنیم ؟ "  اینجا

کلیک کنید . 

 

 


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi