شیوه ی « آموزش پنهان» چیست؟

   (۳ امتیاز دهنده)
شیوه ی « آموزش پنهان» چیست؟

به اشتراک بگذارید :

شیوه ی « آموزش پنهان» چیست؟

 شیوه ی رایج آموزش  در کشور ما  از گذشته  تا امروز  با وجود تغییرات  به ظاهر  فراوانی  که در طی  سالها در  نظام آموزشی  ، کتب  درسی  ، روش های  تدریس  و مقاطع  تحصیلی  رخ داده  است ،  همچنان  و با کمال  تأسف  بر پایه  معلّم  محور بودن  استوار است  و معلّمین  ما  در کلاس های درس همچنان « تدریس»  می کنند .  غافل از اینکه  این سبک  آموزش  مدت هاست  که  در نظام  های  موفّق  آموزشی  در دنیا  منسوخ  گردیده است و تلاش  های فراوان به جهت  تغییر  این الگو در کلاس های  درس  کشور ما به  دلایل  گوناگون چندان  ثمر بخش  نبوده است .

بنابراین  دانش آموزان ما در کلاس  های درس  حضور  می  یابند  و آموزگاران  مطالب  درسی   را به روش های  مختلف  به آن  ها  « درس  می دهند »که این عمل ،شامل  دادن  یک سری  اطلاعات و دانش صرف  در آن حیطه  درسی  ،  و حتّی اغلب  بدون  به چالش  کشیده شدن  ذره ای از قوای  ذهنی  دانش آموز  می باشد   پس از پایان  تدریس ( با هر نوع  کیفیت)  که آموزگاران  معمولاً  برای این مسئله  دلایلی  همچون  حجم  بالای  مطالب  آموزشی  ، کم بودن  ساعات حضور  دانش آموزان  در کلاس  و مدرسه  به نسبت   حجم  کتب درسی  ، شلوغی  کلاس ها و . . . را مطرح  می نمایند (که در آینده  به این موضوعات  نیز  به تفصیل  خواهیم  پرداخت) ، جهت تثبیت  یادگیری  تمرین ها و فعالیت هایی از آن  موضوع  داده می شود  و دانش آموز  مکلّف  به انجام  آن می گردد.

 در این سبک  تدریس ، فارغ  از غلط بودن  ریشه ای  فرآیند یاددهی  - یادگیری  در آن  ،فقط دانش آموزی قادر  به پاسخگویی  تمرین ها  و حل سؤالات  خواهد بود  که آن مطلب  رابه خوبی  از معلّم  و کلاس درس آموخته  باشد  و در غیر این صورت  تلاش وی در جهت  فهم  و حل  مسائل  مربوط به آن  بیهوده  خواهد  بود.

امّا  در شیوه ی « آموزش پنهان »  بدون  تدریس  مستقیم  آموزگار  و یا  هر فرد  بزرگسال  یا آگاه  دیگری  ( از جمله  والدین )   فعالیت  ها از ابتدا  با  توجه  به پیشینه  دانش آموز  در داشتن  پیش نیازهای لازم  برای یادگیری آن موضوع  ، به صورت  پلکانی  و مرحله به مرحله  دانش آموز  را به سوی  شناخت  ، فهم  و یادگیری آن موضوع  هدایت  می نماید . در این روش هیچ  نوع آموزش مستقیمی  به فرد  داده نمی شود  و خود  وی  ضمن  پاسخ به  پرسش های چالش  برانگیز  و انجام  فعالیت های  پلکانی  قدم  به قدم  به کشف  آن موضوع  و یادگیری  کامل آن  براساس توانایی  خود  دست می یابد و دانش آموزان با توجه  به تفاوت های  فردی ،  خود به ابداع شیوه های مختلف  پاسخگویی می پردازند. این شیوه ی آموزش کودکان  را به افرادی  تحلیل گر ، دارای  تفکر واگرا  ، خلّاق   و اندیشمند  بدل خواهد ساخت  .

 به عنوان  یک مثال  بسیار  ساده و ابتدایی  از این شیوه  ی آموزشی  به نحوه ی  آموزش تلفیقی مفاهیم  چپ و راست ،  کمتر و بیشتر ، مفهوم عدد 2 و نیز  مهارت دست ورزی  که برای  کودکان  5 ساله  طراحی  گردیده است ، توجّه نمایید.

همان طور که مشاهده  کردید در مثال فوق در سؤال اول از کودک خواسته شده  تا در دسته ی سمت راست  سیب ها و در دسته ی سمت چپ خیارها را رنگ بزند . از آن جا که  سیب فقط در دسته سمت راست و خیار فقط در  دسته ی سمت چپ دیده می شود  ، این چالش به طور ضمنی  ذهن کودک را  به این سو هدایت  می کند  که کادر حاوی سیب ها در سمت راست  و کادر حاوی خیارها  در سمت چپ قرار دارد.

در سؤال دوم علاوه بر مفهوم چپ و راست ، مفهوم عدد 2 نیز گنجانده شده  امّا طراحی سؤال به گونه ایست که کودک ضمن مواجهه با چالشی اندک ، ناگزیر از انتخاب صحیح کادرهای  چپ و راست بوده و نیز مفهوم عدد 2 را  در می یابد.

با توجه به توضیحات بالا  حتماً خواهید توانست ادامه ی این روند  را در سؤالات دیگر جهت تمرین  مفهوم کمتر و بیشتر و تثبیت یادگیری ، دو مفهوم  قبلی ( چپ و راست و مفهوم عدد 2) را دریابید.

در سایر موضوعات  آموزشی  و مباحث  پیچیده تر نیز به عنوان  مثال  در درس ریاضی  در  مفاهیم جمع ، ضرب  ، مساحت  ، جرم  ، حجم  ، طول  ، زمان  و . . . همین  الگو در طراحی  سؤالات  و تولید  محصولات آموزشی  رعایت  گردیده است به  گونه ای که  در هر موضوع  سؤال قبل  راهنما  و پیش نیازی برای سؤال  و فعالیت بعدی  می باشد.

از آن جا که انجام  این  فعالیت ها ذهن  دانش آموزان  و فراگیران را به چالش  کشیده  و با موضوع  مورد بحث  درگیر می نماید ، سبب افزایش  توانایی  تفکّر ، تحلیل  ، حل مسئله  و یادگیری  صحیح  ، عمیق  و ریشه ای  مطالب  در ذهن آن ها خواهد شد.


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh
بتول محققی:
۱۳۹۵/۰۹/۰۵
illegal0 downvote0 | 0upvote

سلام
مطالب آموزش پنهان جالب بود. خوشحال میشم برام ایمیل کنید. تشکر از مطالب مفید آموزشی که در سایت خود دارید. پاسخ

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi