آیا اندازه گیری IQ یک معیار مناسب برای سنجش هوش افراد است ؟

   (۱ امتیاز دهنده)
آیا اندازه گیری IQ یک معیار مناسب برای سنجش هوش افراد است ؟

امروزه عده زیادی از افراد جامعه به ویژه والدین و دست اندرکاران آموزش کودکان به موضوع سنجش هوش و عدد IQ اهمیت ویژه ای قایل هستند در حالیکه بررسی های جدید نسبت به صحت و قطعیت نتایج این آزمونها و تاثیر این موضوع بر آینده و موفقیت افراد تردید های جدی وارد نموده اند.

مقاله حاضر به اختصار به این موضوع می پردازد.

به اشتراک بگذارید :

 هر سال بنیاد مک آرتور به افرادی که کارهای مهم و خلاقانه انجام می دهند مساعدت های مالی بلا عوض زیادی می کند.

 این کمک هزینه، کمک هزینه هوش نامیده می شود و برندگان آن بسیار به انجام کارهای نو و خلاقانه تمایل دارند.اما آیا واقعا آنها باهوش هستند؟آیا هوش چیزی است که می توان آن را ترویج کرد،اندازه گرفت و یا تعریف مشخصی برای آن داشت؟

علیرغم دهه ها تحقیق در زمینه این که مغزهای متفاوت چگونه عمل می کنند،به این نتیجه رسیده اند که هیچ جواب مشخصی وجود ندارد.

هم اکنون دانشمندان می دانند که هوش انواع متفاوتی دارد.

علاوه بر این که ژنتیک هم  در میزان هوش افراد موثر است ،امتیازات کسب شده در تست های هوش به عملکرد مدارس و سطح سلامت فرد و ... نیز وابسته است در نتیجه نمی توان به پاسخ تست های هوش اطمینان کرد.

در طول تاریخ همیشه این پرسش که چه کسی باهوش تر از دیگری است باعث بروز اختلافات در میان افراد بشر شده است یک روانشناس به نام راندل آنجل  در آتلانتا می گوید: "تفاوت در اندازه گیری هوش در همهجا وجود دارد و این مسئله به بروز این اختلافات دامن میزند."

تحقیقات در زمینه درک طبیعت و ماهیت هوش از سال 1800 میلادی شروع شده است اما مطالعات اولیه به علت سختی و پیچجیدگی موضوع مختل شدند.

به گفته آنجل قسمتی از مشکل بوجود آمده  در آن  زمان ، تستهای هوش متفاوتی بودند که قبل از آن توسط افراد مختلفی طراحی شده بودند و هر کدام از طراحان این تستها بر اساس تعریفی که خود از هوش داشته اند تستهای خود را طراحی کرده بودند.

در اوایل سال های 1900 میلادی روانشناسی فرانسوی به نام آلفرد بینه تستی را طراحی کرد که نتیجه آن مشخص می کرد که کدام دانش آموزان نیازمند کمک بیشتری در مدرسه هستند.

به گفته آنجل این تست و تست های آی کیو جدید دیگر در طول سال ها مفهوم هوش را از دیدگاه ما تغییر داده اند.  

 وی معتقد است اینگونه تست ها و امتیازات کسب شده در آنها هم با یکدیگر و هم با نتایج حاصل در عملکرد افراد در دنیای بیرونی به خوبی با هم در ارتباط هستند.

افرادی که امتیاز کمتری در این تستها کسب کرده بودند در مقایسه با افراد با امتیاز بالاتر صبورتر و ارائه کننده مقالات دانشگاهی بیشتر بودند و درآمد بالاتری نیز کسب میکردند.این در حالی بود که کسب امتیاز بالا در تست متضمن و پیشگویی کننده هیچ گونه موفقیتی نبود.

دیوید لوبینسکی روانشناس و سرپرست تیم مطالعاتی ریاضیات در دانشگاه واندر بیلت معتقد است داشتن آی کیو بالا دقیقا مشابه داشتن ماشینی است با یک موتور بزرگ . 

منبع : www.forbes.com

 مترجم : مهرناز پورنامداری

 


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

captcha Refresh
captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد نمائید

logo-samandehi